Američki magazin Smithsonian napao je Hrvatsku zbog, kako tvrde, neofašizma koji raste. Navode da se „Hrvatska zemlja nalazi na križanju između negiranja i stvarnosti“.
Povod ovim napadima na Hrvatsku, vijest je Associated Pressa o bojkotiranju svečanosti povodom Dana sjećanja u Hrvatskoj na holokaust, od strane hrvatske židovske zajednice i to drugu godinu zaredom.
Svečanost kojom se obilježava tragedija Židova u II. Svjetskom ratu, navodi se u članku, predstavnici hrvatske židovske zajednice ove su godine bojkotirali u znak protesta zbog postavljanja memorijalne ploče u Jasenovcu koja uključuje ploču s natpisom „Za dom spremni“.
U članku se dalje navodi kako „Za dom spremni“ nije samo skup riječi nego slogan mržnje koji se u Hrvatskoj sve više čuje kako se širi neofašizam. S druge strane, Jasenovac je, pišu, mjesto bivšeg logora smrti u kojima su ustaše ubili oko 99 tisuća Židova, te drugih nekatoličanskih manjina.
U optužujućem članku objavljenom na portalu magazina Smithsoniana, dalje se ističe kako hrvatski vođe imaju povijest negiranja holokausta. Navode primjer sadašnje hrvatske predsjednice koja se, unatoč tome što je ustaški režim nazvala zločinačkim, fotografirala sa zastavom tog istog režima.
Prvom hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu pak zamjeraju što se nije ispričao Židovima zbog uloge Hrvatske u holokaustu.
No, tu je ispriku Židovima, zbog uloge Hrvatske u holokaustu, uputio idući hrvatski predsjednik, Stjepana Mesić, piše u članku.
Podsjetimo, razlažući bojkotiranje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, koji je jučer organizirala hrvatska vlast, predsjednik Židovske općine Zagreb, Ognjen Kraus tada za Hinu izjavio:
“Takvu smo odluku donijeli na osnovu reakcije Vlade, Hrvatskog sabora i predsjednice Republike na protekle događaje. Nije problem ploče u Jasenovcu ili natpisa ‘Za Dom spremni’ već relativizacije svega. Ako je isto kukasti križ, ‘U’ i Za Dom spremni i crvena zvijezda onda o čemu diskutiramo? Reviziju povijesti ćemo raditi? Komisiju osnivati da ona kaže što je bio Drugi svjetski rat? Pa o čemu mi razgovaramo?”.