Četvrtak, 6 veljače, 2025
-0.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Beč prvi u Austriji uveo električno vozilo za prikupljanje otpada

Podijeli

Podijeli

Vozilo uz samo jedno napajanje može preći i do sto kilometara, a za njegovo je punjenje dovoljna utičnica od 400 volti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bečom od danas prometuje prvo električno vozilo za prikupljanje otpada. Prvi kamion ove vrste u cijeloj Austriji jučer je javnosti predstavljen u okviru klimatske konferencije R20 koju je pokrenulo slavni hollywoodski glumac austrijskog porijekla Arnold Schwarzengger. Predstavljanju vozila ispred Hofburga nazočili su i mnogi drugi poznati klimatski aktivi poput skijaške zvijezde Aleksa Lunda Svindala ili Grete Thunberg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi bečki kamion za odvoženje otpada na potpuno električni pogon razvijen je u suradnji s tvrtkama MAN, MUT i Framo. Uz samo jedno napajanje vozilo može prijeći i do sto kilometara, a napuniti se može na električnoj utičnici snage 400 volti. Vozilu na taj način nije potrebna posebna punionica, nego može biti napunjeno u bilo kojoj garaži bečkog poduzeća za zbrinjavanje otpada.

Za razliku od hibridnih vozila koja su se do sada koristila i koja bi nakon pražnjenja baterije prelaze na dizelski pogon, novi kamion za napajanje, pražnjenje spremnika i prešanje otpada koristi isključivo električnu energiju, i to uz nulto zagađenje okoliša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi će kamion za početak prometovati bečkim Gürtelom i prikupljati mješoviti otpad. Tijekom prve godine njegov će rad pratiti znanstvenici s Tehnološkog sveučilišta u Beču i prikupljati informacije koje će kasnije koristiti za dodatno proširenje voznog parka električnim „smećarima“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci