“Poljska će prihvatiti euro kada to bude u interesu Poljske”, rekao je čelnik PiS-a Jaroslaw Kaczynski tijekom svoje na konvenciji stranke u Lublinu, u istočnoj Poljskoj. Kaczynski je istaknuo da euro služi samo onim zemljama čija su gospodarstva jaka, javlja Poljski Radio 24.
“Zemlje poput Njemačke i Nizozemske imaju koristi od eura jer su ekonomski jake, ali Francuska gubi, kao i Grčka.”
Čelnik PiS-a pitao je hoće li poljsko gospodarstvo imati koristi od eura: “Vrlo teško. Hoće li džepovi Poljaka imati koristi, ili će se ponovno smanjiti?”
“Bez obzira na mehanizam prihvaćanja eura, izgubit ćemo, to bi bio još jedan šok”, naglasio je Kaczynski, dodajući kako “mi kažemo ne eure i ne europskim cijenama”.
Kaczynski je objasnio da će Poljska odgovorno prihvatiti euro i da će pobjeda PiS-a na predstojećim parlamentarnim izborima biti “jamstvo da ćemo ovom pitanju pristupiti racionalno i u skladu s našim interesima”.
Čelnik PiS-a je objasnio je da, iako Ugovor o pristupanju iz 2003. obvezuje Poljsku da prihvati euro, on ne nameće datum. “Prihvatit ćemo ga kada to bude u našem interesu i bit će u našem interesu, kada ćemo dostići razinu blizu njemačke razine BDP-a i razine životnog standarda”, zaključio je.
Plenković tvrdi da je referendum o uvođenju euro već održan
Podjetimo, hrvatski premijer i Vlada u ožujku su najavili skoro uvođenje eura, što je izazvalo negativnu reakciju oporbe koja upozorava na brojne rizike.
Nakon što je Mostov Božo Petrov u Saboru spomenuo i mogućnost referenduma o euru, premijer Plenković je ustvrdio kako je referendum o pristupanju Hrvatske EU zapravo bio i referendum o euru.
“Kada smo imali referendum o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji glasali smo o Ugovoru o pristupanju. U Ugovoru o pristupanju stoji da će Hrvatska pristupiti europodručju. Prema tome, referendum je održan”, rekao je Plenković.
Uz Poljake, uvođenju eura se protivi i Češka.
“Zanimaju me sve relevantne studije koje se pojavljuju sada, dvadeset godina nakon uvođenja eura. Pozirnost mi je privukla analiza njemačkog Centra za europsku politiku, u kojoj je prikazana usporedba koja pokazuje koliko bi bio visok BDP po stanovniku u određenoj Eurozoni.
Unija je u jednom trenutku izgubila samokontrolu i zbog rasta prestala prihvaćati osnovna ekonomska pravila i kriterije za ulazak u eurozonu koju je prethodno postavila. Lažne ambicije nekih europskih političara donijele su teške udarce u vrijeme gospodarske krize”, istaknuo je nedavno češki premijer Andrej Babiš.
Izvor: narod.hr/Polskie Radio 24