Članovi Europske pučke stranke (EPP) započeli su prikupljanje potpisa za izbacivanje mađarskog europarlamentarca Tamása Deutscha (Fidesz), piše portal za vijesti i mišljenje Mandiner.
Prepiska otkriva kako je jedan od inicijatora Othmar Karas, austrijski europarlamentarac. Prema napisima mađarskih portala, europarlamentarci su se obratili pismom Manfredu Weberu, čelniku frakcije, u kojem stoji: “S iznenađenjem i sve većim nestrpljenjem promatramo radikalizaciju i verbalne napade zastupnika Fidesza”.
Deutsch je reagirao u poruci na Facebooku, napisavši:
“Prije trideset godina komunisti su me uhitili u Pragu, a sada me neki u Bruxellesu žele protjerati. To se događa kad se zauzme za slobodu i svoju domovinu. Ako takva inicijativa za isključivanje doista postoji, to je okrutna šala i savršen primjer zašto kazneni mehanizam koji se priprema treba na svaki način odbiti. Žele to učiniti protiv Mađarske. Kaznili bi me zbog političkih razloga.”, naveo je mađarski zastupnik.
U intervjuu za Magyar Nemzet, 25. studenoga, Deutsch je oštro reagirao na ranije Weberove izjave u kojima je čelnik EPP-a utvrdio da “ako se u Mađarskoj u potpunosti poštuju neovisnost sudstva i sloboda medija, vlada nema straha od vladavine zakona.”
Prema Deutschu, “Gestapo i ÁVH (mađarska tajna policija op.a) rekli su isto: tko se nema što skrivati, nema čega se bojati. Ali dobro se sjećamo da bi u stvarnosti bilo tko mogao biti kažnjen u bilo kojem trenutku za bilo koju proizvoljnu političku odluku. Već je zastrašujuća da je pristrana, sustavna primjena dvostrukih standarda, skrivenih u ruhu vladavine zakona, posljednjih godina postala uobičajena praksa u Europskoj uniji. ”
ÁVH, na koji se Deutsch poziva, bila je zloglasna tajna služba komunističke Mađarske koja je djelovala od 1948. do 1956.
“Ovo je očito i nepodnošljivo iskrivljavanje povijesnih činjenica i ismijavanje žrtava totalitarnih režima. Razlika između mračnih dana nacizma i komunizma i današnje Europske unije je u tome što danas postoji vladavina zakona, suci su neovisni, govor i mediji su slobodni “, rekli su eurozastupnici koji se zalažu za izbacivanje mađarskog zastupnika. Potpisnici su daljnje Deutscheve izjave nazvali “šokantnim i sramotnim” i željeli bi glasati o njihovom isključenju na sastanku 9. prosinca.
Ostaje nejasno koliko je potpisa EPP prikupio i bi li to bilo dovoljno za izbacivanje Deutscha iz stranke.
Statut EPP-a devet glasi: “O suspenziji i isključenju člana može odlučivati samo Politička skupština. Nije dužna iznositi svoje razloge. Prijedlog za isključenje člana može podnijeti samo Predsjedništvo ili sedam Obične ili pridružene članice stranke iz pet različitih zemalja. Predsjedništvo može saslušati dotičnog člana. Prijedlog za izuzeće pojedinog člana može podnijeti samo predsjedništvo EPP-ove skupine u Europskom parlamentu.”
Podsjetimo, mađarska vladajuća stranka Fidesz zbog neslaganja s trenutnom politikom EU, do daljnjeg je suspendirana iz EPP-a. Suspenzija podrazumijeva da predstavnici te stranke ne mogu prisustvovati sastancima pučana, da nemaju prava glasa i time ne mogu predlagati kandidate za neke pozicije.
>Demokršćanska grupacija u EP podržala proabortivnu rezoluciju ljevice
> Orban: ‘Sorosev cilj je preplaviti Europu migrantima, EU ne smije podleći’
Europski parlament je u rujnu 2018. usvojio je inicijativu da se protiv Mađarske otvori postupak u okviru članka 7. U izvješću za koji je glasovala i većina zastupnika EPP-a, kaže se da Mađarska krši vrijednosti na kojima se temelji Europska unija, da je ugroženo funkcioniranje izbornog i ustavnog sustava, neovisnost sudstva i prava sudaca, borba protiv korupcije, privatnost i zaštita podataka, sloboda izražavanja, akademske slobode, sloboda vjeroispovijesti, sloboda okupljanja, pravo na jednako postupanje, prava manjina, uključujući Rome i Židove, i njihovo pravo na zaštitu od govora mržnje, temeljna prava migranata, tražitelja azila i izbjeglica i ekonomska i socijalna prava.
Stranka mađarskog premijera Viktora Orbana vodila je u proljeće prošle godine uoči izbora za Europski parlament kampanju protiv EU-a, postavivši, između ostaloga, plakate na kojima je tadašnji predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker, i sam član EPP-a, bio prikazan kao lutka na koncu kojom upravlja milijarder George Soros.
Ispod plakata stajala je poruka da EU namjerava usvojiti obvezne kvote za raspodjelu imigranata, oslabiti pravo država članica glede zaštite granica i učiniti dolaske lakšima uz migrantske vize.
Govoreći o sukobu s Europskom unijom glede takozvane “vladavine prava”, Orban je prije dva tjedna poručio kako se ne radi o tome da EU ne želi dati novac siromašnijim zemljama članicama jer Mađarska sebe može samostalno financirati budući da je kreditno neovisna od Bruxellesu.
“Najkorumpiraniji čovjek u svjetskoj politici plaća puno političara, uključujući one koji sada žele ucjenjivati Mađarsku i Poljsku novcem EU-a”, dodao je Orban.
Plenković među prvima napao Orbana zbog kritiziranja Sorosa
Hrvatski premijer Andrej Plenković jedan je od prvih predsjednika neke stranke koja pripada Europskim pučanima napao Orbana zbog kritika na račun Sorosa i Junckera. On je izjavio da je mađarski premijer pogriješio objavom spornog plakata u kojem optužuje Bruxelles i Georgea Sorosa da ugrožavaju sigurnost Mađarske, no nije rekao treba li ga zbog toga izbaciti iz Europske pučke stranke (EPP).
Plenković je ustvrdio da je objava plakata bila jako loša odluka. “Ne slažem se s njom, mislim da je pogrešna i da šalje krivu poruku uopće o politici Europske unije kada su u pitanju migracije”.
Tek nekoliko dana nakon Junckerove i Plenkovićeve kritike Orbana, oglasila se i stranka njemačke kancelarke Angele Merkel te je tražila sankcije za Fidesz, što je i učinjeno nakon što je postupak za glasovanje o suspenziji pokrenulo 13 stranaka europske pučke grupacije.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.