Vrhbosanska nadbiskupija dobila je spor što ga je pred Europskim sudom za ljudska prava pokrenula protiv vlasti u Bosni i Hercegovini koje joj već petnaest godina odbijaju vratiti u posjed zgradu gimnazije u Travniku unatoč postojanju odgovarajućih presuda lokalnih sudova, potvrđeno je u utorak iz ureda zastupnice Vijeća ministara BiH pri sudu u Strasbourgu.
Europski sud za ljudska prava tijekom dana objavio je presudu kojom je utvrdio kako vlasti u Federaciji BiH moraju odmah provesti odluku Doma za ljudska prava BiH donesenu još 2003. godine kojom je naloženo da se Vrhbosanskoj nadbiskupiji vrati vlasništvo nad zgradom travničke gimnazije a da se iz nje izmjesti mješovita srednja škola koja je tamo useljena bez suglasnosti i dopuštenja zakonitog vlasnika.
Dom je utvrdio kako je Vrhbosanskoj nadbiskupiji tada vlast u Federaciji BiH uskratila pravo na slobodu vjere.
Dom za ljudska prava utemeljen je Daytonskim sporazumom kao posebna i privremena pravosudna institucija a njene zadaće kasnije je preuzeo Ustavni sud BiH.
Odlukom po žalbi Vrhbosanske nadbiskupije travnička gimnazija morala je biti vraćena u posjed zakonitom vlasniku najkasnije tijekom 2006. godine no to se nije dogodilo a ta činjenica je potvrđena i presudom Ustavnog suda Federacije BiH iz 2012. godine.
U parničnom postupku vođenom pd Općinskim sudom u Travniku još je jednom potvrđena obveza vraćanja objekta gimnazije nadbiskupiji a istodobno joj je dosuđena materijalna odšteta u iznosu od 270 tisuća konvertibilnih maraka (138 tisuća eura).
Europski sud je dosudio Vrhbosanskoj nadbiskupiji dodatnu naknadu od četiri tisuće eura na ime nematerijalne štete.
Europski sud je istaknuo kako su na temelju njegove konačne presude vlasti u BiH dužne ne samo platiti dosuđene iznose na ime pravične naknade i troškova nego moraju pod nadzorom Vijeća Europe utvrditi opće i posebne mjere u domaćem pravnom poretku koje će dovesti do otklanjanja utvrđene povrede prava. Sud je stoga naložio tuženoj Bosni i Hercegovini da mora odmah osigurati potpuno izvršenje odluke iz 2003. godine.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Hina/sv
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.