Hrvatska katolička misija Berlin (HKM Berlin) u rujnu 2017. godine pokrenula je inicijativu pod nazivom „MI GOVORIMO HRVATSKI“. Riječ je o projektu kojim se želi ukazati na važnost očuvanja nacionalnog, jezičnog i kulturnog identiteta.
Činjenica je da se HKM Berlin od drugih katoličkih župa u Berlinu razlikuje samo po jeziku. Jezik je osnova za opstanak misije u budućnosti te je HKM u zadnjih pet desetljeća dala značajan doprinos u očuvanju vjerskog i nacionalnog identiteta hrvatskog naroda u Berlinu.
No, s obzirom na činjenicu da Hrvati sada već u trećoj generaciji žive u Njemačkoj/Berlinu, nezaustavljiv je proces asimilacije te gubitak poznavanja materinskog jezika. Posljednjih godina se u HKM Berlin na vjeronauku i drugim aktivnostima u kojima sudjeluju djeca i mladi također dalo primijetiti da mlađi naraštaj sve slabije govori hrvatski.
Slijedom navedenog u novoj školskoj godini pokrenuta je hvalevrijedna inicijativa „MI GOVORIMO HRVATSKI“. Pored njegovanja kulturne i duševne hrvatske baštine, ključnu ulogu igraju održavanje i jačanje hrvatskog identiteta i jezika. Cilj projekta je poticanje roditelja da svoj zadatak, t. j. prenošenje jezika i kulture ozbiljno shvate i provode. Činjenica je da sve polazi od doma i odgoja, pa tako i poznavanje materinskog jezika.
Kroz različite akcije, module i projekte Župno vijeće HKM Berlin želi dati doprinos u „borbi“ protiv sve slabijeg poznavanja hrvatskog jezika, posebice kod djece i mladih. Stoga će se rad s djecom za vrijeme vjeronauka održavati u manjim grupama, adekvatnim metodama te listama riječi kako bi djeca imala priliku bolje razumjeti gradivo, proširiti rječnik te govoriti hrvatski. Nadalje su planirani mjesečni susreti za djecu i mlade u kojima će se održati i jezične radionice. Stručna predavanja za roditelje, posebne ponude za mlade te redovito izdavanje letka sa svim terminima aktivnosti i različitim korisnim informacijama također su dio projekta. Letak je vrlo informativan te sadrži sljedeće kategorije: uvod odnosno stručni tekst na temu „jezik“, predstavljanje različitih djela hrvatske pisane kulture, jezični savjeti, predstavljanje jednog korisnog linka vezanog za temu „jezik“ te kutak za djecu, koji se sastoji od dva dijela („učenje molitava“ i “proširimo naš rječnik”). Za dizajn i grafičku obradu letka i cijele inicijative pobrinula se mlada župljanka Anni Lovrić, uredništvo prvog letka potpisuje Anica Krstanović, predsjednica Župnog vijeća, te Martina Ćosić, zapisničarka Župnog vijeća, kao lektorica.
Nadalje se Župno vijeće HKM Berlin pobrinulo za proizvođenje naljepnica „MI GOVORIMO HRVATSKI“. Naljepnica je namijenjena svima koji žele sudjelovati u projektu te se Hrvatice i Hrvate poziva da ih zalijepe u svoje domove, aute i na druga vidljiva mjesta kako bi im služile kao podsjetnik za konstantnu uporabu hrvatskog jezika.
Inicijativa „MI GOVORIMO HRVATSKI“ također želi ukazati na važnost pohađanja nastave na hrvatskom jeziku. Istovremeno se poziva roditelje da upišu svoju djecu na istu te da im omoguće ne samo učenje hrvatskog jezika nego i upoznavanje zemlje, povijesti i kulture svojih predaka.
Hrvati u Njemačkoj s pravom mogu biti ponosni na svoju integriranost, ali to ne znači da se trebaju odreći hrvatskog jezika i identiteta. S pokretanjem korisne i hvalevrijedne inicijative HKM Berlin uvjerena je da se zajedničkim snagama može usporiti asimilacijski proces.
Župnik HKM Berlin fra Edvard Sokol, koji je podržao ne samo ideju za inicijativu nego i njezinu realizaciju podržavajući je financijskim sredstvima za tiskanje letaka i naljepnica, istaknuo je: „Nadam se da će i druge hrvatske katoličke misije u dijaspori prepoznati važnost tog projekta te krenuti istim stopama.“
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.