Francuska je u nedjelju 24. lipnja izručila Bosni i Hercegovini bivšeg pripadnika vojske bosnskih Srba Radomira Šušnjara zvanog “Lalco” osumnjičenog za jedan od najbrutalnijih ratnih zločina počinjenih u ratu u BiH u kojemu je živo spaljeno više od pedeset osoba bošnjačke nacionalnosti uključujući djecu, žene i starce.
Šušnjar (63) je ranije otkriven i uhićen u Francuskoj temeljem potrage koju je za njim provelo Tužiteljstvo BiH a nakon okončanog ekstradicijskog postupka komercijalnim letom je u nedjelju prevezen u Sarajevo i tamo predan lokalnoj policiji.
Šušnjar je pod istragom Tužiteljstva BiH zbog sumnje da je u lipnju 1992. u Višegradu kao pripadnik vojske bosanskih Srba sudjelovao u zatočenju veće skupine civila bošnjačke nacionalnosti.
Vukovarski pokolj: Je li Hrvatska tražila od BiH izručenje Bogdana Kuzmića?
Sve zatočene osobe potom su natjerane da uđu u jednu kuću u Pionirskoj ulici koja je zapaljena.
U tom zločinu živo je spaljeno najmanje 57 zatočenih. Ubijeni su bili Bošnjaci.
Za taj zločin ranije su pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) osuđeni rođaci Milan i Sredoje Lukić na doživotnu odnosno na kaznu zatvora od 27 godina.
Šušnjar kao jedan od počinitelja je nakon rata pobjegao iz BiH i skrivao se u Francuskoj gdje je lociran nakon dugogodišnje potrage.
Šušnjar, rođen 1955. godine u Višegradu, se dugo godina nalazio u Francuskoj gdje je lociran tokom istrage Tužiteljstva BiH, nakon čega je pokrenuta procedura za njegovo izručenje Bosni i Hercegovini.
Optužnica protiv Radomira Šušnjara je podignuta krajem prošle godine, a u njoj se navodi da je za vrijeme rata i oružanog sukoba u BiH postupao suprotno odredbama Ženevske konvencije o zaštiti civilnih osoba za vrijeme rata.
Prema optužnici, on je zajedno s drugim pripadnicima Vojske Republike Srpske i paravojnih formacija, sudjelovao u nezakonitom zatočenju, pljačkanju i zatvaranju civila bošnjačke nacionalnosti iz sela Koritnik u kuću u Pionirskoj ulici, nakon čega je kuća zapaljena.
Pucali na kuću da zatočenici ne pobjegnu
Optuženi i drugi pripadnici Vojske Republike Srpske i paravojnih formacija su, navodi se u optužnici, pucali iz vatrenog oružja na kuću kako bi spriječili civile da pobjegnu.
Događaj, poznat kao “živa lomača“, procesuiran je i u predmetima na Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju u Haagu.
“Tužiteljstvo BiH se zahvaljuje pravosudnim institucijama Republike Francuske na pomoći u lociranju i izručenju osumnjičenog, kao i svim policijskim agencijama koje su sudjelovale u procesu transporta i izručenja u BiH”, priopćeno je iz Tužiteljstva BiH.
Navodi se i kako Tužiteljstvo BiH vodi istrage i traga za većim brojem osoba osumnjičenih za ratne zločine iz BiH, koje se nalaze u inozemstvu, u čemu ostvaruje suradnju s partnerskim agencijama u Europi i diljem svijeta.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: hina/mh