Utorak, 8 travnja, 2025
6 C
Zagreb
Pratite nas:
PONOVNO

Navijači skandirali na utakmici košarkaša: Index problematizira pozdrav ‘Za dom spremni’

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska košarkaška reprezentacija izgubila je od Francuske u Zadru 80:83 u kvalifikacijama za Eurobasket. Index se obrušio na pojedine navijače koji su sredinom druge četvrtine uzvikivali pozdrav “Za dom spremni”. Piše o ustaškoj pozadini pozdrava, a spominju i kako su ga u Domovinskom ratu koristile snage HOS-a. Ističu kako je zbog tog pozdrava iz reprezentacije otišao Joe Šimunić.

Navodno su navijači pjevali i pjesmu “Boj se bije, bije, ustaški se barjak vije za slobodu i za dom”.

Pozdrav najčešće problematiziran u kontekstu Thompsona

Inače, ovaj se pozdrav najčešće problematizira kad se želi napasti Marka Perkovića Thompsona.

Krugovi u Hrvatskoj koji se protive vrijednostima Domovinskog rata u Thompsonu i njegovim pjesmama vide jednog od najvećih protivnika, pokušavaju obezvrijediti njegove pjesme a njega samoga optužuju za fašizam.

Njihova je meta postao poklič “Za dom – spremni!” s početka pjesme “Bojna Čavoglave”, koji se pripisuje ustašama i kao takav proglašava nepoželjnim u javnoj komunikaciji.

Hrvatski dragovoljac Marko Perković, mladić iz sela Čavoglava kraj Drniša snimio je tijekom Domovinskog rata pjesmu o obrani svoga sela, koja je ubrzo postala uspješnica, znak nade i ohrabrenja a s vremenom opći izraz domoljublja i otpora zlu.

Marko Perković pridružio se 1991. kao dragovoljac Zboru narodne garde. Imao je američku strojnicu Thompson, po kojoj je dobio nadimak, s kojim se kasnije proslavio kao uspješan glazbenik.

Thompson je na bojišnici snimio pjesmu o obrani svoga sela pod nazivom “Bojna Čavoglave”, a ubrzo nakon toga sa suborcima je snimio i spot, koji je prvi put objavljen na Otvorenoj televiziji.

>Nova knjiga akademika Pečarića ‘Bojna Čavoglave / Thompsonofobija’: Thompson na udaru sve do danas

Thompson je izložen stalnoj kampanji, koja je odavno prešla i granice Hrvatske, pa se njegovi koncerti onemogućuju ili čak sprječavaju u nekim zemljama.

Istodobno, “Čavoglave” su i u inozemstvu postale simbol otpora totalitarizmu i nasilju.
Uz brojne verzije različitih izvođača u Hrvatskoj, mnogi inozemni izvođači preuzeli su pjesmu a neki ju prilagodili svojim kulturološkim okvirima.

>Pred crnogorskom Vladom prosvjednici pjevali ‘Čavoglave’: ‘Obrana od pokušaja posrbljavanja’

Slučaj ‘Za dom spremni’ Josipa Šimunića

Ratni slogan ‘Za dom spremni’, iako ga mnogi žele učiniti kontroverznim, nije zabranjen, pogotovo ne u iznimnim situacijama poput obljetnica, ali duga je povijest prijepora oko pozdrava. Pritom su najpoznatiji sudski slučajevi presude Marku Perkoviću Thompsonu i Josipu Šimuniću.

Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu 2019. proglasio se nenadležnim raspravljati o tužbi koju je protiv Hrvatske podnio bivši hrvatski nogometni reprezentativac Josip Šimunić nakon kazne od 25 tisuća kuna jer je 19. studenog 2013., nakon nogometne utakmice Hrvatske i Islanda, uzvikivao prema gledateljima ‘Za dom’, na što mu je publika uzvraćala ‘Spremni’.  Šimunić je kažnjen sa 10 utakmica zabrane igranja za hrvatsku reprezentaciju.

Podsjetimo, Ustavni sud (bez Ingrid Antičević-Marinović) odbio je ustavnu tužbu Josipa Šimunića protiv odluke Visokog prekršajnog suda kojom je Šimunić kažnjen. Odluka je donesena uz izdvojeno mišljenje suca Miroslava Šumanovića.

Šimunić je u žalbi naveo da je diskriminiran jer su u navodno sličnim slučajevima u Zagrebu i Kninu, oni koji su vikali ZDS oslobođeni. Jedini sudac koji se s presudom nije složio je Miroslav Šumanović, jer kako ističe “nema univerzalnog odgovora o prirodi korištenja tog pozdrava.”

> Pročitajte najvažnije dijelove izdvojenog mišljenja suca Šumanovića u slučaju Šimunića i uzvika ‘Za dom spremni’!

Žalba je odbijena uz obrazloženje da je u slučajevima u Kninu i Zagrebu, na koje se referirao Šimunić, riječ o prvostupanjskim, dakle nepravomoćnim odlukama, pa ih se ne može smatrati dijelom sudske prakse. Navedeni slučajevi nisu usporedivi, objašnjava Ustavni sud, jer je u Kninu okrivljenik oslobođen zbog pogrešne pravne kvalifikacije, a u Zagrebu nije ostvaren bitan dio prekršaja – naročito drsko i nepristojno ponašanje koje je narušilo mir posjetitelja koncerta.

Šimunić je osuđen za poticanje mržnje na temelju rasne, nacionalne i vjerske pripadnosti, jer je kako je obrazloženo u sudskoj presudi, “riječ o pozdravu korištenom u NDH, koji predstavlja manifestaciju rasističke ideologije”.

Šimunić: Nisam imao lošu namjeru

Početkom godine za Narod.hr je poručio:

“Kad god se vratim u tu 2013. godinu i govorim o tome uvijek se vade riječi iz konteksta. Ne bi ništa promijenio jer moja namjera nije bila loša. Želio sam izraziti svoju volju, želju i ljubav prema domovini.

Mi kao društvo moramo izaći izvan svojih okvira i imati više razumijevanja za druge koji ne misle kao mi. Moramo imati razumijevanja i poštovanja prema drugima. Mislim da je to važan korak, kojim bi mi kao društvo napredovali.”

Pozdrav ‘Za dom spremni’ koristile Hrvatske obrambene snage

Pozdrav “Za dom spremni” tijekom Domovinskog rata bio je sastavni dio znakovlja braniteljskih Hrvatskih obrambenih snaga. HOS-ove jedinice dale su velik doprinos obrani i oslobađanju Hrvatske. Godine 1992. integrirane su u Hrvatsku vojsku.

Osim HOS-ovaca, ovaj pozdrav koristili su i pripadnici gardijskih brigada. Tako u pjesmi 1. gardijske brigade – Tigrovi, “Pjesma nastavnog tima 2” na kraju dolazi uzvik: Za dom spremni. Isti pozdrav rabila je i druga gardijska brigada – Gromovi. Podsjetimo i na posebnost 1. bojne 2. GBR, Crnih mambi – njihovi pripadnici sudjelovali su baš na svim hrvatskim ratištima; od Banovine do Dubrovnika, a branile su prodor Mladićevim silama i u svim graničnim prostorima Bosne i Hercegovine: Bosanskoj Posavini, Hercegovini i Livnu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci