Luksemburg tvrdi da ima zakonsko pravo da nakon izlaska Velike Britanije iz Europske unije preuzme ulogu domaćina Europske agencije za banke (EBA) čije je sjedište trenutačno u Londonu.
Pozivajući se na zakon Europske unije iz 1965. godine, premijer Luksemburga Xavier Bettel iznio je taj stav u pismu predsjedniku Vijeća EU-a Donaldu Tusku i čelniku Europske komisije Jeanu-Claudeu Junckeru, priopćila je u četvrtak glasnogovornica luksemburške vlade.
Bettelovo pismo nosi datum od srijede 29. ožujka, a upravo je toga dana Velika Britanija službeno pismom obavijestila Tuska da namjerava izaći iz EU.
“Pravo Luksemburga da bude domaćin EBA-e predstavlja tek provedbu tog sporazuma koji je još na snazi”, kazala je glasnogovornica za AFP.
“Želimo da se odluka iz 1965. poštuje i zato tvrdimo da bi novi domaćin EBA-e trebao biti Luksemburg”, dodala je.
Po luksemburškog tumačenju tog zakona iz 1965. godine, eventualna odluka o smještanju ekonomskih institucija EU u drugim zemljama predstavlja iznimku. Tako je iznimka bio i odabir Velike Britanije odnosno Londona za sjedište EBA-e i smještanje Europske središnje banke (ECB) u njemački Frankfurt.
U Luksemburgu je i sjedište Europskog suda pravde i Europskog mehanizma za stabilnost, fonda za financijsku podršku zaduženim zemljama eurozone.
Ministri zemalja EU također su zakonom obavezani tri puta godišnje održavati redovne mjesečne sastanke u Luxembourgu, umjesto u redovnom sjedištu Bruxellesu.
U EBA-i nisu željeli komentirati zahtjev Luksemburga. Prošlog je tjedna izvršni direktor agencije Adam Farkas ukazao AFP-u na “uistinu široki interes europskih prijestolnica koje su izrazile želju da nam budu domaćini”.
“Nemamo formalnu ulogu u donošenju te odluke”, kazao je Farkas.
Mediji pišu da su za sjedište EBA-e zainteresirani, među ostalima, Amsterdam, Dublin, Frankfurt, Pariz i Beč.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Hina