Utorak, 29 travnja, 2025
16.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Ministar Šprlje u Haagu posjetio šestoricu Hrvata iz BiH optuženih za ratne zločine

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šestoricu Hrvata iz Bosne i Hercegovine optuženih za ratne zločine radi stvaranja etnički čiste Herceg Bosne, koji čekaju izricanje pravomoćne presude, posjetio je ministar pravosuđa Ante Šprlje.

U razgovoru za HTV ministar Šprlje je rekao kako je susret prošao u dobrom i konstruktivnom ozračju. Razgovarali smo o situaciji u kojoj se nalaze nakon prvostupanjske presude. Vjerujemo da će na rad pravnog tima i Vlade Republike Hrvatske na promicanju istine biti jedan dobar temelj na kojem će sud donijeti pravu odluku tj. srušiti tezu o udruženom zločinačkom pothvatu, istaknuo je Šprlje.

Rekao je kako su bili iznenađeni njegovim posjetom jer, kaže, dosadašnje vlasti nisu bile zainteresirane za slučaj. Ministar Šprlje smatra da im se treba pružiti sva pravna i stručna pomoć i puno toga učiniti kako bi se istina iznijela na čistac. Potvrdio je da je Hrvatska tražila status prijatelja suda. Udruženi zločinački pothvat kako je postavljen u optužnici nije postojao i to se mora jasno reći sudu, istaknuo je ministar.

Šestorica bosanskohercegovačkih Hrvata još čeka pravomoćnu presudu Haškog suda, nakon što su prije dvije godine nepravomoćno osuđeni na kazne od 10 do 25 godina zatvora za ratne zločine. U skladu s izlaznom strategijom, presudu bi trebalo donijeti do kraja iduće godine.

Ovo je najdulji i najsloženiji proces pred Haškim sudom. Za šestoricu optuženih suđenje traje više od 11 godina. Obilježile su ga nesuglasice i promjene sudaca. Predali su se 2004., mjesec dana nakon objavljivanja optužnice. Budu li oslobođeni, izgubit će 13 godina života bez prava na naknadu.

Potvrda pak prvostupanjske presude imala bi teške posljedice za Hrvatsku jer se u njoj tvrdi da se tadašnje njezino vodstvo – Franjo Tuđman, Gojko Šušak, Janko Bobetko te mnogi znani i neznani – udružilo s optuženima s ciljem pripojenja dijela BiH Hrvatskoj i etničkog čišćenja tog područja.

Hrvatski narod u BiH, koji je prvi ustao u obranu te države od velikosrpskog osvajanja, najviše se smanjio – 1991. bilo ih je 761.000 ili 17,4%, a danas 500.000 ili 15%.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: fah

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

2 KOMENTARI

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci