Demokršćanski ministri unutarnjih poslova saveznih zemalja zauzeli su se u petak za zabranu nošenja burke i nikaba u javnim ustanovama te su istodobno u svojoj „Berlinskoj objavi“ kao dio sigurnosnog koncepta za Njemačku predložili zapošljavanje dodatnih 15.000 policajaca te davanje većih ovlasti obavještajnim službama.
„Prekrivanje lica bi u školama i ostalim javnim ustanovama trebalo biti zabranjeno“, stoji u „Berlinskoj objavi“ demokršćanskih ministara unutarnjih poslova saveznih zemalja. Potpuna zabrana nošenja burki i nikaba je odbačena, nakon što je savezni ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere (Kršćansko-demokratska unija CDU) prije nekoliko dana izrazio dvojbu oko ustavnosti takve zabrane.
„Pokazati lice je od prijeke važnosti za suživot u našem društvu“, rekao je De Maiziere.
U paket mjera koje su predložili ministri unutarnjih poslova iz stranaka demokršćanske Unije CDU/CSU spada i zapošljavanje dodatnih 15.000 policajaca kao i pojačani video-nadzor javnih površina, bolja oprema i veće ovlasti za sigurnosne službe.
Isto tako Unija CDU/CSU predlaže oduzimanje njemačkog državljanstva osobama koje su se borile u sklopu tzv. Islamske države te protjerivanje stranih islamista koji propagiraju mržnju prema ne-muslimanima.
U „Berlinskoj objavi“ koja zasada ne predstavlja konkretni plan za primjenu nego zbir političkih stavova Unije CDU/CSU uoči nekoliko lokalnih izbora te godinu dana prije saveznih izbora, također se traži zabrana prisilnih brakova.
U sjeni aktualne izbjegličke krize, Unija CDU/CSU predlaže i sustavniju provedbu protjerivanja osoba za koje ne postoji pravna osnova za boravak u Njemačkoj te smanjenje socijalnih povlastica za tražitelje zahtjeva za azilom.
Izvor: narod.hr/h
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.