Njemačke vlasti se bore s velikim poteškoćama prilikom pokušaja protjerivanja stranaca za koje ne postoji pravna osnova za boravak u Njemačkoj, javlja Spiegel Oniline u subotu.
“Trenutno oko 33.000 useljenika bez prava na boravak živi u Njemačkoj samo zato jer se zbog nedostatka dokumenta nije moguće njihovo protjerivanje”, stoji u povjerljivom spisu ministarstva unutarnjih poslova do kojih je došao Spiegel Online.
U ministarstvu kažu da je riječ o “svjesnom uništavanju osobnih dokumenata” kao i “ciljanoj strategiji” davanja netočnih podataka o porijeklu kako bi se izbjeglo protjerivanje. U internim spisima se također govori o “zakazivanju pravne države” zbog nemogućnosti rješavanja ovog problema.
Ministarstvo traži i izmjenu zakona koji bi omogućio bolje zakonsko gonjenje osoba koje odbijaju dati točne podatke o svom porijeklu. Dosada osobe koje počine takvo kazneno djelo uglavnom završavaju bez kazne zbog obustave istrage.
Kao jedan od najvažnijih elemenata politika prevladavanja izbjegličke krize, njemačka vlada je najavila pojačano i sustavno protjerivanje osoba za koje ne postoji pravna osnova boravka u Njemačkoj poput osoba kojima je odbijena pravo na politički azil.
Ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere kritizirao je nedavno činjenicu da je u prvih pet mjeseci ove godine protjerano tak 11.300 osoba.
“Taj broj je, s obzirom na situaciju, puno premali”, rekao je De Maiziere. De Maiziere je nedavno kritizirao i liječnike koji 70 posto “muškaraca ispod 40”, kojima prijeti protjerivanje proglašavaju bolesnima čime se onemogućuje protjerivanje.
Nakon kritike od strane Liječničke komore kako ministar iznosi netočne podatke, De Maiziere se ispričao zbog navoda postotka ali je istodobno naglasio kako “problem postoji”.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.