Rumunjska bi mogla postati najveći proizvođač plina u Europskoj uniji, i to zbog projekta Neptun Deep, najvećeg projekta prirodnog plina u rumunjskom Crnom moru. Očekuje se da bi Neptum Deep isporučio oko 100 milijardi kubičnih metara prirodnog plina.
”Projekt Neptun Deep ide prema planu, a prvo bušenje moglo bi početi do kraja godine”, rekao je rumunjski ministar energetike Sebastian Burduja na tiskovnoj konferenciji u ponedjeljak.
>Lavrov optužuje: SAD su izravno umiješane u miniranje plinovoda Sjeverni tok
Projekt razvoja dubokovodnog plinskog polja
Projekt razvoja dubokovodnog plinskog polja najveći je projekt prirodnog plina u rumunjskom Crnom moru i prvi dubokovodni projekt u Rumunjskoj. Procijenjena ulaganja u razvojnu fazu projekta iznose do 4 milijarde eura, priopćila je naftna i plinska kompanija OMV-Petrom.
“I Romgaz i OMV Petrom uložili su sve potrebne napore kako bi dobili potrebna odobrenja da sklope ugovore”, rekao je Burduja.
“Prema podacima koje imamo, gotovo svi ugovori su trenutno potpisani i nadamo se, ako sve bude išlo kako treba, da ćemo do kraja ove godine tamo imati prva bušenja”, dodao je.
>Gazprom objavio spot u kojem gasi plin za Europu uz glazbenu podlogu Zima će biti duga
Rumunjska će postati najveći proizvođač plina u Europskoj uniji
Ministar je spomenuo i druge velike projekte u nuklearnom programu Ministarstva energetike, a to su izgradnja blokova 3 i 4 u nuklearnoj elektrani Cernavodă.
”Uskoro ćete od Europske komisije čuti dobre vijesti o tome. Zatim, riječ je o podnošenju ponude konzorcija koji je formiran za blokove 3 i 4 (…). Ovaj konzorcij je dao ponudu koja je u analizi, a zatim slijedi faza pregovora o konačnim uvjetima. Želimo što prije završiti proceduru”, naglasio je ministar energetike.
Očekuje se da će Neptun Deep isporučiti procijenjenu ukupnu količinu od oko 100 milijardi kubičnih metara prirodnog plina. Rumunjska će tako postati najveći proizvođač plina u Europskoj uniji, piše Remix News.
>Njemački ministar gospodarstva gotovo optužio SAD za ratno profiterstvo s izvozom skupljeg plina
Izvor: narod.hr/Remix News
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.