Srijeda, 22 siječnja, 2025
0.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Slovenija za prekid sudskih tužbi protiv Ljubljanske banke

Podijeli

Nakon najnovije rasprave u četvrtak na sudu u Zagrebu u sporu Privredne banke Zagreb protiv Ljubljanske banke (LB) i Nove Ljubljanske banke (NLB) o prenesenoj deviznoj štednji Slovenija je upozorila kako Hrvatska krši memorandum o suglasnosti koji su dvije države potpisale 2013. u Mokricama koji dvije zemlje različito tumače, prema priopćenju slovenskog veleposlanstva u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nastavkom navedenih sudskih postupaka Hrvatska “inzistira na nepoštivanju obveza iz međunarodnog prava”, navelo je slovensko veleposlanstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema slovenskom ustavnom zakonu iz 1994. kojim je Ljubljanska banka podijeljena na “staru” banku koja je preuzela pasivu iz vremena bivše SFRJ, dok je aktiva prenesena na novoosnovanu Novu Ljubljansku banku, u tumačenju sljedništva stare i nove Ljubljanske banke potrebno je primijeniti  slovensko, a ne hrvatsko pravo, a takvo stajalište tijekom nekih sudskih procesa oko stare devizne štednje slovenskih banaka zauzeli su i sudovi u inozemstvu, tvrdi slovensko veleposlanstvo u Zagrebu.

Memorandum, navodi veleposlanstvo, određuje prekid svih sudskih postupaka, koji su pokrenuti u svezi prenesenih deviznih štednji od strane Zagrebačke banke i Privredne banke Zagreb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska i Slovenija se međutim ne slažu u značenju riječi “stay” iz memoranduma. Termin “stay” Hrvatska objašnjava kao “mirovanje”, koji sukladno hrvatskom zakonu o parničnom postupku traje godinu dana, a može se produžiti još za jednu godinu, dok Slovenija inzistira da se radi o prekidu do konačnog rješenja pitanja u okviru sukcesije bivše SFRJ, stoji u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Hina

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci