-->
Utorak, 7 siječnja, 2025
13.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Što se krije iza prijetnji iz EU i Orbanovih riječi o ‘borbi protiv EU inkvizicije’?

Podijeli

Promjena predloženih zakona o pravosuđu omogućuje veće ovlasti parlamenta u promjeni sudaca. Predloženi zakon prošao je demokratske procedure glasovanja u oba doma poljskog parlamenta, a treba dobiti i potpis predsjednika Dude što govori vrlo demokratskom postupku u proceduri. Vlada tvrdi da su neophodne mjere reforme pravosudnog sustava koji takav stoji još iz komunističkog doba, kao i sudaca  koji nisu bili podvrgnuti propitkivanju svog djelovanja u doba komunističkog totalitarizma. Jedan je zakon već stupio na snagu, dva čekaju potpis predsjednika Dude, a jedan je prošli tjedan prošao oba doma parlamenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protivnici reforme su i većina liberalnih medija Zapada koji prilično jednostrano izvješćuju o ovome, a jučer je mađarski predsjednik Orban rekao da će Poljska imati prijatelja u „borbi protiv inkvizicije EU“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sporan je paket od četiri zakona, od kojih su tri već prošla parlament, a jedan je prošao jučer što je izazvalo velike prosvjede ljevičarskih oporbenih skupina i njihovih pristaša, kao i prijetnje EU aktiviranjem članka 7.

Članak 7. Ugovora o funkcioniranju EU dopušta, kao krajnju mjeru kažnjavanja članice EU, privremeno oduzimanje prava glasa nekoj državi članici unutar Vijeća EU. Komisija je jučer samo zaprijetila, iako je to učinila najotvorenije dosad, ali ako se zaista odluči pokrenuti članak 7., to će značiti da traži izjašnjavanje Vijeća EU.

Naime, parlament Poljske u subotu je odobrio dugo očekivane zakon za reformu pravosudnog sustava zemlje čemu se žestoko suprotstavljaju Bruxelles, kao i prosvjednici ljevičarskih stranaka u zemlji. Da bi to postao važeći zakon, nacrt zakona za reforme koji je predložila vladajuća stranka Pravo i pravednost (PiS), a koji bi parlamentu omogućio veće ovlasti za promjene sudaca sada treba potpisati još predsjednik Andrzej Duda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada tvrdi kako su mjere neophodne za reformu modela sudstva koji datira još iz komunističkog doba, te kojim još uvijek dominiraju mnogi suci vremena totalitarizma. Ankete pokazuju kako većina Poljaka vjeruje da zemlja treba reformu pravosuđa.

U četvrtak, kada je Donji dom parlamenta Poljske glasovao za reforme, deseci tisuća protuvladinih  prosvjednika okupilo se u gradovima širom Poljske – mnogi sa zastavama Europske unije (EU) – pjevajući, blokirajući ceste, a u jednom slučaju čak su napali članicu parlamenta.

Šef Parlamentarnog odjela za ravnopravnost i ljudska prava Stanisław Piotrowicz izjavio je za poljsku televiziju kako ljevičarske skupine koje marširaju protiv vlade “ne mogu prihvatiti činjenicu da je PiS dobio demokratski mandat iz biračkog tijela.“ Osim prosvjeda – koji su široko podržavani od strane liberalnih medija Zapada – poljska se vlada morala boriti s upozorenjima iz Bruxellesa protiv reformi. Europska komisija zatražila je od Poljske da zaustavi pravosudnu reformu, naglasivši da bi mogla da ima “veoma negativan utjecaj” na nezavisnost sudova. U protivnom EU prijeti da je očekuje je disciplinska mjera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lider PiS-a Jaroslav Kaczynski ranije je ocijenio da je upozorenje Europske komisije Varšavi da zaustavi pravosudnu reformu “političko” i poručio EU da se ne miješa u unutarnja pitanja Poljske.

Europska Unija još je ranije zaprijetila sankcijama Poljskoj ako nastavi s reformama, od ukidanja prava glasa do zabrane pristupa fondovima Unije, a sada prijeti famoznim člankom 7.

Poljska vlada primila je jučer podršku od Mađarske kojoj je EU također prijetila zbog migrantskih kvota i pokretanja programa regulacije financiranja civilnih udruga iza kojih stoji George Soros. Mađarski premijer Viktor Orbán izjavio je u subotu da će njegova zemlja koristiti sva raspoloživa zakonska sredstva da zaštiti Poljsku od „nelegitmnih nasrtaja Europske unije“. Orban je rekao da EU također ima za metu i Poljsku, osim Mađarske, i da nastoji oslabiti države članice koje ne žele pristati na određene pritiske, pa i ucjene, iz Bruxellesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inkvizicijska ofenziva protiv Poljske neće uspjeti jer će Mađarska iskoristiti sve pravne mogućnosti u Europskoj Uniji da pokaže solidarnost s Poljacima“, rekao je mađarski premijer jučer Orban u govoru prilikom posjeta Rumunjskoj.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

63 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci