Na Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u utorak počinje ponovljeno suđenje nekadašnjim čelnicima srbijanske Državne sigurnosti (DB) Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću, optuženima za slanje “odreda smrti” u Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu u Domovinskom ratu i ratu u BiH.
Stanišić (66) i Simatović (67) odgovarat će na iste optužbe kao i na prvom suđenju. Optužnica ICTY-ja tereti da su formirali, pomagali i vodili tajne policijske i paravojne postrojbe na području Hrvatske i BiH, te za sudjelovanje u udruženom zločinačkom pothvatu koji je za posljedice imao progon, ubojstva, deportacije i prisilno premještanje hrvatskog i muslimanskog stanovništva.
ICTY je u svibnju 2013. prvostupanjski oslobodio bivšeg šefa srbijanske službe državne sigurnosti (SDB) Stanišića i bivšeg zapovjednika jedinice za specijalne operacije SDB-a Simatovića odgovornosti za zločine koje su u Hrvatskoj i BiH počinile srpske paravojne jedinice ocijenivši da im ona nije dokazana.
Presudom je bilo utvrđeno da su Stanišić i Simatović slali u Hrvatsku i BiH jedinice specijalne namjene SDB-a tzv. “crvene beretke” koje su sa “škorpionima”, srpskom dobrovoljačkom gardom Željka Ražnatovića Arkana, te milicijom SAO Krajine počinile zločine, no to nije bilo dovoljno da se utvrdi njihova odgovornost za te zločine jer nije dokazano da su ih slali s namjerom da se počine zločini.
Po prvostupanjskom vijeću ponuđeni dokazi nisu dokazali ni njihovu namjeru sudjelovanja u udruženom zločinačkom pothvatu (UZP).
Takva presuda izazvala je zadovoljstvo vlade u Beogradu i veliko ogorčenje u Hrvatskoj i BiH.
Nakon žalbe haškog tužiteljstva, u prosincu 2015. žalbeno vijeće ICTY-ja presudu je poništilo zbog pogrešne interpretacije nekoliko aspekata zakona i vratilo suđenje na početak.
Srbijanske vlasti uhitile su Stanišića i Simatovića tijekom akcije “Sablja” nakon ubojstva premijera Zorana Đinđića 12. ožujka 2003. godine. Simatović je izručen Haagu 30. svibnja, a Stanišić 11. lipnja te godine. Tamo su bili do oslobađajuće presude 2013., a u očekivaju novog suđenja nedavno su vraćeni u Scheveningen.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Hina/gs
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.