I danas je napeto na grčko-turskoj granici. Grčka policija nekoliko je puta suzavcem i vodenim topovima rastjerivala migrante, a turska obalna straža spasila je više od stotinu migranata koji su u gumenim čamcima pokušali stići do grčkih otoka.
HRT-ov novinar Dragan Nikolić javio se u Dnevnik 2 uživo iz Turske i rekao kako se tijekom zadnja tri sata neprestano čuje ispaljivanje suzavca, očito s obje strane.
– Prema mojim informacijama u kasnim poslijepodnevnim satima migranti su počeli s bacanjem kamenja prema grčkoj strani, onda su Grci odgovorili suzavcem i mecima, ne zna se još uvijek gumenima ili pravima, ali ima ozlijeđenih, javio je Nikolić s kontrolne točke 2 km od granice, posljednje točke do koje smiju strani novinari.
Tijekom cijele večeri prolaze autobusi koji su prazni, a vraćaju se puni. Turska policija migrantima je rekla da ako napuste kamp ne mogu ponovno ući u njega, već se mogu autobusima organizirano vratiti u Istanbul ili dalje u unutrašnjost Turske. Možda se ostvaruje ono što tvrdi dio analitičara i stranih novinara – da će polako i u tišini migranti biti vraćeni u unutrašnjost Turske, rekao je Nikolić.
“U Siriji nismo imali od čega živjeti”
I ovo su jutro migranti na turskoj strani rijeke Evros dočekali nadajući se da će pronaći neku slabu točku, ispod radara grčke policije, kako bi stigli na tlo EU-a. Na one koji su krenuli preko ograde grčka policija bacila je suzavac kako bi ih zadržala dublje u Turskoj. Odvratili su ih oko 3000. Migrantima je jedino preostalo na obali rijeke čekati novu šansu.
– Pucali su u zrak, ali nisu na nas, rekao je Yasmin iz Sirije.
Za 120 migranata pokušaj prelaska mogao je završiti kobno da ih nije spasila obalna straža. Nisu daleko ni odmaknuli. 25 km od turske obale otkazali su im motori. Tri sata proveli su na pučini.
– Dolazimo iz Sirije gdje nismo imali od čega živjeti. Treba plaćati račune i stanarinu, a radnih mjesta nema. U Turskoj nismo bili dugo, brzo smo krenuli prema Europi, kaže jedna migrantica.
Dok traje drama na moru, na prenapučenim grčkim otocima je oko 45 tisuća migranata koji već godinama nemaju kamo zbog zatvorenih granica, a Grci više ne žele razmatrati njihove zahtjeve za azilom. Ljuti su i migranti i mještani koji kažu da su ih svi napustili.
– Ako uz Božju pomoć ulovimo 5 kilograma ribe, više ne znamo što s ulovom kad nema turizma, nitko više ne dolazi, kaže Nikos Katakouzinos, ribar s Lezbosa.
Mještani Morije, u kojoj je ozloglašeni migrantski kamp, ističu da su morali organizirati samozaštitu jer, kažu, migranti rade što hoće.
– Bio je to jedini način. Tražili smo od vlasti pomoć, ali ništa. Vidite li vi igdje policiju?, pita Anestis Xatzispyros, stanovnik Morije.
U Ateni i Solunu građani su pak izašli na ulice u znak solidarnosti s migrantima. Nakon vijesti da su prve skupine onih koji su prešli tursko-grčku granicu stigle do Sjeverne Makedonije i BiH, iz Srbije najavljuju da će, ako bude potrebno, i hermetički zatvoriti granicu.
Izvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.