Ostanak Velike Britanije u Europskoj uniji donijet će korist gospodarstvu Londona, ali samo ako se ova druga radikalno reformira, navodi se u izvješću koje je naručio gradonačelnik britanske prijestolnice Boris Johnson a prenosi u nedjelju lokalni tisak.
U izvješću koje je sastavio bankar Gerard Lyons predlaže se osam smjernica za provedbu reforma koje idu i dalje od ambicija premijera Davida Camerona, pišu Sunday Telegraph i Sunday Times.
Ako u svibnju 2015. pobijedi na izborima, konzervativni čelnik kani izmijeniti ugovor između Londona i Bruxellesa i koncem 2017. organizirati referendum o izlasku Velike Britanije iz EU-a.
“Za Veliku Britaniju je u gospodarskom smislu najbolje da u idućih dvadeset godina bude članica radikalno reformiranog EU-a”, ocijenio je Lyons u Sunday Telegraphu.
Boris Johnson treba poduprijeti izvješće u govoru koji će održati u srijedu, u prigodi njegova objavljivanja, pišu ta dva tjednika koja izlaze nedjeljom.
Kako prenosi Sunday Telegraph, u Lyonsovu izvješću se navodi da je BDP Londona 350 milijarda funti (440 milijarda eura), ili petina britanskog BDP-a.
Taj bi se iznos 2034. mogao popeti na 640 milijarda funta ako Velika Britanija ostane u EU-u koji će se reformirati i okrenuti trgovini s tržištima u usponu izvan skupine 28 zemalja članica, po tom izvješću.
Ako Velika Britanija napusti EU i sama bude odlučivala o svojoj trgovinskoj politici, BDP bi mogao iznositi 614 milijarda funta.
No ako Velika Britanija ostane u nereformiranom EU-u, BDP Londona će 2034. iznositi tek 495 milijarda funta, opet po tom izvješću.
Izvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.