Pet rudara smrtno je stradalo u nesreći koja se dogodila u rudniku mrkog ugljena u Zenici, izjavio je u petak nešto prije 13 sati predsjednik sindikata rudara Federacije BiH Sinan Husić nakon što je okončana operacija spašavanja.
“Na žalost pet rudara nije preživjelo”, kazao je Husić novinarima pred ulazom u jamu Raspotočje zeničkog rudnika dodajući kako je 29 rudara uspjelo preživjeti obrušavanje zemlje prouzročeno potresom u četvrtak poslije podne.
Informacija o mrtvim rudarima, po Husićevim riječima, stigla je od članova ekipa za spašavanje no bolnički izvori u Zenici niti uprava rudnika do 13 sati to nisu potvrdili.
Ekipe za spašavanje su u petak oko podneva probile nanose zemlje koji su blokirali 34 rudara u jami rudnika ugljena u Zenici nakon čega je počelo izvlačenje rudara zatrpanih od četvrtka poslije podne.
Nakon što je Zenicu jučer poslijepodne pogodio potres magnitude 3,5 po Richteru, u rudniku Raspotočje došlo je do “gorskog udara” i obrušavanja materijala u kojem su povrijeđena dvojica rudara. Skupina rudara koja je u četvrtak ostala blokirana u rudniku ugljena u Zenici nakon potresa tamo je provela cijelu proteklu noć jer se spasilački timovi ni do jutarnjih sati u petak nisu uspjeli probiti do njih.
Prvi iz skupine rudara koji su bili odsječeni od svijeta više od dvadeset sati izišao je iz jame “Raspotočje” desetak minuta prije 12 sati.
I on i njegove kolege izgledali su iscrpljeno, potpuno prekriveni ugljenom prašinom no bili su na nogama i komunikativni. Odmah im je pružena hitna medicinska pomoć a potom su prebačeni u zeničku bolnicu radi detaljnih pretraga.
“Rudaru je sve ovo bilo veoma teško izdržati”, kazao je novinarima Sedin Tufekčić koji je od četvrtka u 17 sati sudjelovao u probijanju kroz nanose zemlje kako bi spasio kolege.
Tufekčić, također sav garav i iscrpljen, pojasnio je kako je operacija spašavanja bila veoma teška jer je gorski udar prouzročen potresom doveo do urušavanja dijela jame i pristupnih hodnika.
Na pitanje što će dalje i kakve bi mogle biti posljedice ove nesreće, Tufekčić je kazao kako je i ova nesreća sastavni dio rudarskog posla.
“Mi smo na ovo navikli. Ovo je naš kruh i mi ćemo i dalje raditi u rudniku. To je moje što imam kazati”, kazao je ovaj rudar.
Direktor zeničkog rudnika Esad Čivić ranije je kazao kako se unatoč ovoj nesreći ne razmišlja o zatvaranju jame niti rudnika.
“Ne možemo razmišljati o zatvaranju rudnika nego samo o otvaranju nekih drugih sigurnijih lokacija unutar jame. Gorski se udar ne može predvidjeti niti spriječiti”, kazao je direktor Čivić.
Prema dostupnim procjenama tzv. gorski udar, koji je prouzročen potresom jačine 5 stupnjeva po Mercalijevoj ljestvici na dubini od oko dva kilometra, načinio je znatnu štetu na postrojenjima unutar jame rudnika.
Izvor: Narod.hr/h/avaz.ba
Photo: FaH
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.