Nedjelja, 19 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Američki izbori za Senat i Zastupnički dom 6. studenog – kako Amerikanci biraju svoje zastupnike?

Podijeli

Građani Sjedinjenih Američkih država dvije godine nakon predsjedničkih izbora ponovno izlaze na izbore i to takozvane ‘midterm’ izbore jer se uvijek odvijaju na polovici mandata američkog predsjednika čime se testira podrška njegovim politikama. Uz taj razlog, u SAD-u je moć izvršne i zakonodavne vlasti jasno razlučena te se ovakvim načinom osigurava veća samostalnost zastupnika Senata i Zastupničkog doma, ali i stvarni utjecaj biračkog tijela na svoje zastupnike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, u Senatu, koji ima 100 članova, mandati traju šest godina. Svake dvije godine bira se oko trećine saziva. Sada će biti izabrano nešto više od trećine novih senatora, njih 35 – što znači da zastupnici ne mogu ovisiti samo o ‘klanovima’ unutar ovog zakonodavnog tijela već često moraju surađivati s novim licima, ali i puno više ovise o vlastitim politikama, odnosno ostvarenju programa predstavljenog biračima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do sada su zabilježena 544 napada, prijetnji nasiljem i ubojstvom na Trumpa i njegove pristaše – odobrenih od medija

S druge strane, Zastupnički dom se sastoji od 435 kongresnika čiji mandati traju dvije godine, a također se biraju i guverneri 36 saveznih država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kongresnici mogu biti izbačeni odnosno smijenjeni s dužnosti ukoliko za to glasuje dvije trećine Zastupničkog doma, što je do sada učinjeno pet puta. Zanimljivo, u svih pet slučajeva riječ je bila o demokratima, smijenjenih zbog podrške secesiji ili zbog korupcije.

Republikanci u ovom trenutku kontroliraju Kongres. U Senatu imaju tijesnu većinu (51 senator prema 49 demokratskih), a veću u Zastupničkom domu (236 zastupnika prema 193 demokratskih, uz šest praznih mjesta).

Kandidati i za Senat i za zastupnički dom prvo se biraju na unutarstranačkim izborima, a kandidatom se smatraju oni koji osvoje većinu glasove ili u određenim situacijama pobjede u eliminacijskom krugu glasovanja. Odabrani kandidati stranaka istom se metodom natječu i na konačnim izborima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što kažu ankete?

Kada su u pitanju ‘midterm’ izbori, predviđanja su teža pa su i ankete opreznije, no kao i slučaju predsjedničkih izbora 2016. godine, mediji su najavljivali “plavi val’ odnosno pobjedu demokrata koja je dovedena u pitanje nakon neuspjelog sprječavanja odabira Bretta Kavanaugha za suca Vrhovnog suda.

Sedma FBI-jeva provjera suca Kavanaugha potvrdila ga kao kandidata za Vrhovni sud

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Demokrati su inzistirali na povlačenju njegove kandidature, temeljem optužbe za seksualno napastovanje koje se navodno dogodilo prije 36 godina, a koja se pokazala neutemeljenom i bez i jednog dokaza. Brett Kavanaugh je prošao i provjeru FBI-a, nakon čega Vrhovni sud, nakon nekoliko desetljeća, većinski čine konzervativni suci.

Demokratima ne ide na ruku ni neuspješna istraga ruskog miješanja u američke izbore odnosno neutemeljene optužbe da je Donald Trump surađivao s Rusima, kao ni otkriće da se dugogodišnja demokratska senatorica Elizabeth Warren lažno predstavljala kao Indijanka na temelju čega je i upisala Harvard, stoga je moguće da uz Donalda Trumpa koji intenzivno sudjeluje u kampanji republikanci sačuvaju većinu u oba doma parlamenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hina

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci