Utorak, 8 travnja, 2025
7 C
Zagreb
Pratite nas:

Australija: Moguće suđenje u odsutnosti odgovornima za rušenje MH17

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovornima za rušenje malezijskog zrakoplova MH17 u srpnju 2014. i pogibiju svih 298 putnika i članova posade možda će se morati suditi u odsutnosti, priopćila je u nedjelju australska ministrica vanjskih poslova Julia Bishop.

Većina poginulih na letu Boeinga 777 su bili Nizozemci, dok su ostali bili državljani 17 zemalja, među kojima i 38 Australaca. Malezijski zrakoplov srušen je projektilom ruske proizvodnje Buk iznad istočne Ukrajine, područja pod kontrolom proruskih separatista, zaključilo je nizozemsko povjerenstvo 2015.

Krajem lipnja, Nizozemska je priopćila da će se osumnjičenima suditi na nizozemskom sudu i prema nizozemskom zakonu.

Bishop je pozvala Rusiju na poštivanje rezolucije 2166 Vijeća sigurnosti UN-a, koju je predložila Australija, u kojoj se “sve države pozivaju da surađuju na tom slučaju kako bi se odgovorni za ta ubojstva doveli pred lice pravde”.

“Možda ćemo morati pribjeći suđenju u odsutnosti”, kazala je Bishop.

Moskva, koja negira bilo kakvu umiješanost u borbe u istočnoj Ukrajini, također opovrgava da je jedan od njezinih projektila mogao biti upotrijebljen u rušenju MH17.

Odluka o suđenju u Nizozemskoj donesena je nakon pokušaja da se za taj incident uspostavi poseban međunarodni sud, no Rusija je 2015. blokirala taj plan. Nije jasno u kojoj će mjeri Rusija surađivati s nizozemskim sudom ukoliko tužitelji imenuju Ruse kao moguće počinitelje ili zatraže informacije.

Malezija se nada da bi identitet mogućih počinitelja mogao biti poznat krajem godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Hina/gs

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci