Utorak, 28 siječnja, 2025
13.8 C
Zagreb
Pratite nas:

U BiH do sada više od 300 osuđujućih presuda za teške slučajeve ratnih zločina

Podijeli

Podijeli

Sudovi u Bosni i Hercegovini od okončanja rata donijeli su više od 300 osuđujućih presuda za kaznena djela ratnih zločina no brojni prijavljeni slučajevi još čekaju procesuiranje, a pod istragom je najmanje šest tisuća osoba, objavila je u petak Balkanska istraživačka mreža (BIRN).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Internetska publikacija BIRN-a, tijela specijaliziranog za praćenje sudskih procesa sa sjedištem u Sarajevu, poziva se na konsolidirane podatke koje je prikupilo Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće BiH (VTST)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudovi su na državnoj i entitetskoj razini te u diskriktu Brčko donijeli točno 320 osuđujućih presuda po optužnicama za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine protiv ratnih zarobljenika i civila, a u 106 slučajeva izrečene su oslobađajuće presude, navodi BIRN.

Sud BiH koji ima ovlasti procesuirati najteže slučajeve ratnih zločina donio je ukupno 140 osuđujućih presuda i 45 oslobađajućih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To uključuje i slučajeve o kojima je istragu otvorio Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY), a zatim ih prepustio bosanskohercegovačkom pravosuđu. Svi ti predmeti pravomoćno su okončani.

Samo u proteklih deset godina podignuto je ukupno 666 optužnica za ratne zločine na temelju okončanja više od 2800 istraga.

Još je otvoreno 436 istraga protiv poznatog i 267 protiv nepoznatog počinitelja ratnih zločina. Predistražnim postupkom obuhvaćeno je više od 6000 osoba koje su po različitim osnovama prijavljene da su počinile ratne zločine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Hina

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci