Četvrtak, 13 veljače, 2025
7.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Čović: ‘Odredbe izbornog zakona BiH diskriminiraju i manjine i konstitutivne narode’

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Diskriminacija pripadnika nacionalnih manjina, ali i konstitutivnih naroda u izbornom procesu u BiH tipičan su primjer kršenja temeljnih ljudskih prava i takvo se stanje mora promijeniti kroz prilagodbe izbornog zakona, prije svega one vezane za odluke domaćih, ali i međunarodnih sudova, izjavio je u ponedjeljak u Ženevi predsjedatelj Predsjedništva BiH Dragan Čović na 37. zasjedanju Vijeća za ljudska prava UN-a.

U govoru čiji je sadržaj medijima dostavljen iz sjedišta Predsjedništva BiH u Sarajevu, Čović je naveo kako vlasti Bosne i Hercegovine žele ukloniti svaku diskriminaciju i ugrožavanje ljudskih prava jer je to pretpostavka pomirenja nakon teških ratnih trauma, ali i unutarnje stabilnosti države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećajući kako je načelo nediskriminacije ugrađeno u ustav BiH kao i na to da je zemlja usvojila sveobuhvatni zakon o sprječavanju svih oblika diskriminacije Čović je istaknuo nužnost izmjena izbornog zakona kako bi se takve obveze i realizirale.

“Izborni zakon BiH je diskriminatoran prema manjinskim zajednicama, čije pripadnike onemogućava u kandidiranju ili davanju mogućnosti da budu izabrani na pozicije u Predsjedništvu BiH i gornjem domu parlamenta koje su rezervirane za pripadnike konstitutivnih naroda. Istodobno neustavne odredbe izbornog zakona narušavaju simetriju u pravima između konstitutivnih naroda države BiH stavljajući ih u nejednaku poziciju u smislu mogućnosti izbora svojih političkih predstavnika, čime se ograničava i ugrožava njihova ravnopravnost u sudjelovanju i suodlučivanju unutar institucija sustava”, kazao je Čović u Ženevi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je pitanje izbornog zakonodavstva i njegove ustavnosti unutarnje pitanje, Čovićevo je stajalište da ga je važno sagledati i razumjeti iz perspektive ljudskih prava kako bi se unapređenjem vladavine prava i ključnih demokratskih procesa stvorio ambijent bitan za zaštitu ljudskih prava i spriječilo njihovo kršenje.

Predsjedatelj Predsjedništva BiH kazao je i kako je BiH u cijelosti spremna dati doprinos borbi protiv radikalizma i ekstremizma, ali je upozorio i na činjenicu kako se BiH našla u središtu migrantske krize, što je izazov s kojim se još mora nositi u suradnji s drugim državama.

“BiH je odnedavno postala migracijska ruta i spremni smo pomoći jer je to naša i moralna obveza, no to, na žalost, nije dovoljno za rješavanje onoga što bi se moglo dogoditi ako naša društva ne djeluju zajedničkim snagama”, kazao je Čović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Hina/gs

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci