Facebook je, osim što je zabranio ruskim državnim medijima prikazivanje oglasa i monetizaciju na platformi bilo gdje u svijetu, ograničio Rusiji pristup toj platformi.
Rusija ima ograničen pristup Facebooku zbog stava platforme o računima nekoliko novinskih kuća koje podržava Moskva usred invazije na Ukrajinu.
Ruski regulator komunikacija Roskomnadzor optužio je mrežu za “cenzuru” i kršenje “prava i sloboda ruskih građana”, piše BBC.
Facebook je rekao da je odbio zaustaviti provjeru činjenica i označavanje sadržaja državnih novinskih organizacija.
Taj potez uslijedio je dan nakon što je Rusija pokrenula napad na Ukrajinu.
Nejasno je što znače ograničenja regulatora ili u kojoj mjeri su pogođene druge platforme Facebookove matične tvrtke Meta – WhatsApp, Facebook Messenger i Instagram.
Regulator je zatražio od Facebooka da ukine ograničenja koja je u četvrtak postavio državnoj novinskoj agenciji RIA, državnom TV kanalu Zvezda i prokremljskim novinskim stranicama Lenta.Ru i Gazeta.Ru.
No, navodi da je Meta “ignorirao” ove zahtjeve.
Facebook provjerava činjenice koje objavljuju ruske medijske kuće
Sir Nick Clegg, potpredsjednik za globalne poslove u Meti, rekao je da su nam ruske vlasti “naložile da prestanemo s neovisnom provjerom činjenica i označavanjem” sadržaja medija.
“Odbili smo”, rekao je.
No jasno je rekao da želi da Rusi nastave koristiti Metine platforme.
“Obični Rusi koriste naše aplikacije kako bi se izrazili i organizirali za akciju”, rekao je Sir Nick, a tvrtka želi da “nastave da se njihov glas čuje”.
Mnogi državni mediji u Rusiji dali su uglavnom pozitivnu sliku ruskog vojnog napretka u Ukrajini, nazivajući invaziju “posebnom vojnom operacijom” koja je bila prisiljena na Moskvu.
Meta je u četvrtak rekao da je uspostavio “centar za specijalne operacije” za praćenje sadržaja o sukobu u Ukrajini.
Rusija ima svoje Facebook ekvivalente, VK i Odnoklassniki, ali Facebook je također popularan u zemlji – kao i Instagram u vlasništvu Meta.
Američki senator pozvao društvene mreže da ne dozvole da se njihovi proizvodi ne koriste za olakšavanje kršenja ljudskih prava
Meta je bio pod pritiskom da označava dezinformacije – i radio je s vanjskim provjerivačima činjenica, uključujući Reuters.
Moskva je također pojačala pritisak na domaće medije, prijeteći da će blokirati izvješća koja sadrže, kako kaže, “lažne informacije” o njezinoj invaziji na Ukrajinu.
> Cenzura: Rusija kažnjava ‘lažna’ izvještavanja medija o stanju Ukrajini
Twitter je također rekao BBC-u da njegovi timovi za sigurnost i integritet “ometaju pokušaje širenja lažnih i obmanjujućih informacija i da se unaprijedi brzina i opseg naše provođenja”.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.