Europa u petak obilježava 70. obljetnicu kraja Drugog svjetskog rata svečanostima u Francuskoj, Poljskoj i Njemačkoj.
No, čak i kada odaju počast žrtvama ratnog sukoba, političari ne mogu izbjeći napetosti koje u modernoj Europi uzduž starih linija podjele.
Imajući na umu neriješeni sukob u Ukrajini i rastući radikalizam diljem kontinenta, europski čelnici prisjetili su se naslijeđa rata kao jednog od mogućih rješenja.
“Povijest nije nostalgija, ona je pouka za budućnost”, rekao je francuski predsjednik Francois Hollande u Elizejskoj palači u Parizu.
“Pobjeda 8. svibnja nije bila pobjeda jedne nacije nad drugom. Bila je to pobjeda ideala nad totalitarnom ideologijom”, istaknuo je.
U Francuskoj, u kojoj je Dan pobjede u Europi nacionalni praznik, Hollande je položio vijenac na grob neznanog junaka na Slavoluku pobjede u Parizu gdje je to ranije učinio američki državni tajnik John Kerry s francuskim kolegom Laurentom Fabiusom.
Poput Francuske, većina europskih zemalja u petak podsjeća na veličinu pobjede i brojne žrtve pale u borbi s fašizmom.
Tako je njemački predsjednik Joachim Gauck odao počast i položio vijenac na groblju sovjetskih vojnika kod Berlina, a njemački parlament Bundestag održao je posebnu sjednicu.
“Klanjam se pred njihovom patnjom i patnjom i hrabrošću svih onih koji su se borili protiv Hitlerove Njemačke i oslobodili je”, rekao je šef njemačke države na svečanosti u gradu Lebusu, gdje leže tisuće sovjetskih vojnika koji su 1945. ušli u Berlin i prisilili nacističku Njemačku na predaju.
“Danas se prisjećamo milijuna žrtava nezabilježene kampanje istrebljenja usmjerene protiv drugih naroda, protiv Slavena i protiv europskih Židova”, istaknuo je predsjednik Bundestaga Norbert Lammert.
U Londonu će se održati posebna služba kod kenotafa, a 200 svjetionika bit će upaljeno diljem zemlje, dok će se u SAD-u održati ceremonija kod spomenika Drugom svjetskom ratu u Washingtonu, uz prelijetanje borbenih zrakoplova iz tog rata.
Čelnici Poljske, Cipra, Bugarske, Estonije, Češke, Mađarske, Latvije, Slovačke, Danske, Španjolske i Hrvatske okupili su se u Gdanjsku, gdje je izbio Drugi svjetski rat.
Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko, glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon i predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk također sudjeluju na obljetnici.
“Rat u Ukrajini ne dopušta nam da zaboravimo kako u Europi ima još snaga koje nas podsjećaju na najcrnju stranicu u povijesti Europe 20. stoljeća”, izjavio je poljski predsjednik Branislaw Komorowski.
Savezničke snage prihvatile su 8. svibnja bezuvjetnu predaju nacističke Njemačke, označavajući kraj rata u Europi, no to nije bio i kraj Drugog svjetskog rata koji je potrajao još tri mjeseca do konačne japanske predaje.
Izvor: Narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.