Prosvjed u Beogradu, koji je u petak navečer počeo mirnim okupljanjem ispred srbijanske Skupštine, nastavljen je sukobima s policijom, a završen četrdesetak minuta poslije ponoći kada su prosvjednici potisnuti i otjerani iz središta Beograda.
Akcije policije potrajale su do četrdesetak minuta poslije ponoći, kada su svi prosvjednici potisnuti izvan središta grada. Tijekom prosvjeda uhićeno je i ozlijeđeno više osoba, među njima policajci, novinari i fotoreporteri.
Srbijanski mediji javljaju da je sinoć pri pokušaju upada u srbijansku Skupštinu uhićen Vladimir Škundrić, sin bivšeg ministra rudarstva i energetike Petra Škundriča, bivšeg savjetnika Ivice Dačića.
Nekoliko stotina prosvjednika u Novome Sadu pokušalo je u petak predvečer blokirati autocestu Subotica-Beograd, ali ih je u tome spriječio kordon policije, dok istodobno raste broj zaraženih koronavirusom u Vojvodini, što je povod svakodnevnih prosvjeda.
Novosadski portal 021.rs navodi da je osnovni zahtjevi prosvjeda ostavke direktora policije Vladimira Rebića, ministra unutarnjih poslova Nebojše Stefanovića, gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića i srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića.
Iako je na snazi zabrana okupljanja više od 10 ljudi, u petak navečer mladi su ignorirali zabranu i okupljali se.
U posljednjih 10 dana, u Novom Sadu zabilježeno je 515 novih slučajeva te zaraze koronavirusom, a u Beogradu su popunjeni svi bolnički kapaciteti.
Podsjetimo, prosvjedi su se u Srbiji rasplamsali zbog Vučićeve najave četverodnevne zabrane kretanja i koja je trebala trajati od petka do ponedjeljka. U četvrtak je Vlada ipak promijenila smjer i odustala od planova zabrane kretanja. Umjesto toga je najavljena zabrana okupljanja više od deset osoba čime su obuhvaćeni i prosvjedi.
Njemački mediji kao izvorište zaraze koronavirusom u Europi ističu Srbiju. Objašnjavaju da se uzrok može naći u tamošnjoj politici “koja je dopustila masovne manifestacije poput nogometne utakmice sa 15.000 navijača u Beogradu“, javlja dw.com.
Süddeutsche Zeitung javlja o oštrim optužbama vladajućih političara i Vučićevom nagađanju kako iza prosvjeda stoje “strane službe”. „Iza snažnih riječi izgleda kako se više krije bespomoćnost: s jedne strane u odnosu prema prosvjednicima, ali još više u borbi protiv virusa. U ožujku su Vučić i njegova vlada uvele drastične mjere u borbi protiv korone(…) A onda su gotovo iznenada ograničenja ukinuta, očito s očekivanjem parlamentarnih izbora gdje se biračima htjela prikazati normalnost“, piše münchenski list.
Isti list objavljuje i kratak komentar u kojem Peter Münch čitateljima objašnjava kako je i krivudava vladina politika pomogla širenju virusa: „To nije bila odgovorna politika, već populizam opasan po zdravlje. Ne čudi onda što su mnogi građani izgubili povjerenje u čelništvo i da ono s potrebnom pažnjom kormilari kroz krizu. No to nije opasno samo za Vučića, nego za sve. Jer od ljutitih prosvjeda građanskog nepovjerenja prema vladi bi mogao profitirati najopasniji protivnik: virus“, piše Süddeutsche Zeitung.
Prije dva dana oglasio se i Srđan Nogo, bivši pripadnik ultranacionalne stranke Dveri, kojega su vlasti optužile za organiziranje prosvjeda. “Aleksandar Vučić stvorio je taj događaj i on je kreirao upotrebu sile. On nam je oteo državu i što građani trebaju raditi? Šutjeti i praviti se da žive u Švicarskoj”, rekao je Nogo.
Izvor: narod.hr