Vijeće EU-a pokrenulo je 15. studenoga Misiju EU-a u svrhu vojne potpore Ukrajini (EUMAM) u sklopu koje se planira uvježbati 15 tisuća ukrajinskih vojnika u državama EU-a. Hrvatska vlada želi da Hrvatska sudjeluje u tom programu, smatrajući da je to ustavno i zakonito. Tomu se, međutim, suprotstavlja dio oporbenih parlamentarnih stranaka i predsjednik Zoran Milanović koji kaže da po Ustavu RH unutar granica Hrvatske mogu djelovati samo pripadnici oružanih snaga država saveznica. Planirano je da o tome odluku donese Hrvatski sabor 15. prosinca.
> Donosimo na jednom mjestu sve što trebate znati o obuci ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj
Književnik Miro Gavran komentirao je ovu situaciju za HKV.
“Ukrajina je bila među prvim zemljama koje su svojedobno priznale Hrvatsku. Usto: svjedoci smo nesmiljene ruske agresije na Ukrajinu – baš svakoga dana pate i stradavaju civili – odavno su meta stambeni objekti u Ukrajini, a ne samo vojni objekti”, kaže Gavran.
“Kao što sam 1991. i 1992. godine ponavljao prijateljima iz inozemstva da se rat vodi u Hrvatskoj, da nitko ne napada Srbiju, tako smo i sada svjedoci da se borbe vode u Ukrajini, a ne u Rusiji. Dakle: to da Ukrajini treba pomoći, tu nema sumnje. Bitno je samo da se to učini poštujući naš Ustav. Stoga mi se čini nužnim hitan dijalog premijera Plenkovića i predsjednika Milanovića i dijalog vlasti i oporbe. Tu nam treba nacionalni konsenzus više nego i u čemu drugome. Ponavljam: doslovno svaki dan ginu djeca i civili u Ukrajini. Bilo bi prirodno i poželjno da se baš svakoga dana na glavnim trgovima svih zemalja EU-a prosvjeduje protiv toga besmislenoga i nepotrebnoga rata i protiv agresora. Za to nam ne treba nagovor i dopuštenje političara, za to nam je dovoljan naš osjećaj za pravdu i humanost. Ovaj rat mora prestati čim prije. Njegov produžetak poraz je civiliziranoga svijeta i prešutno odobravanje agresije”, zaključio je.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hkv
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.