Desničar Geert Wilders rekao je u srijedu, gotovo šest mjeseci nakon izborne pobjede u Nizozemskoj, da je postignut dogovor o formiranju Vlade za koju Reuters piše da će biti najdesnija u Nizozemskoj u nekoliko posljednjih desetljeća, javlja HRT.
Wilders, koji je iz oporbenih klupa od 2006. utjecao na nizozemsku useljeničku politiku, objavio je da su uspješno završili razgovori između četiriju stranaka.
“Imamo dogovor među pregovaračima”, rekao je Wilders novinarima u Den Haagu.
Razgovori su se vodili mjesecima, od Wildersove izborne pobjede 22. studenog, s imigracijom, financijama i klimom među ključnim spornim točkama.
>Geert Wilders neće biti premijer: Ljubav prema zemlji i desničarska vlada važnije od vlastite pozicije
Omtzigt: Formirat ćemo Vladu
“Formirat ćemo Vladu”, rekao je Pieter Omtzigt, čelnik centrističke stranke NSC.
“Čekat ćemo da vidimo koga će Wilders predložiti za premijerskog kandidata”, dodao je.
Laburistički veteran koji je vodio do koalicijskih pregovora Ronald Plasterk mogao bi biti novi čelnik Vlade, prenijeli su nizozemski mediji. Ali, to još nije službeno potvrđeno.
Proboj je postignut u ožujku kada je Wilders (60) ublažio retoriku protiv EU-a i islama, odrekao se mjesta premijera i odustao od protivljenja vojnoj potpori Ukrajini.
>Analiza: Pobjeda Wildersa u Nizozemskoj kao pokazatelj krize zapadne elite
Detalji još nisu objavljeni
Do objave o dogovoru došlo je nakon 16 sati pregovora koji su trajali do ranih sati u srijedu. Na njima su izglađeni ključni financijski prijepori.
Dogovor okuplja VVD desnog centra odlazećeg premijera Marka Ruttea, novu stranku NSC i prosvjedničku stranku poljoprivrednika BBB u koaliciju koja će imati snažnu većinu od 88 mjesta u Donjem domu od 150 mjesta.
Detalji vladinog programa još nisu objavljeni, ali se očekuje kako će nametnuti strože politike azila.
Wilders je obećao i izdašniju potrošnju za zdravstvo i snižavanje dobi za odlazak u mirovinu.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.