Politolog, poznavatelj Izraela i općenito Bliskog istoka Boris Havel za Narod.hr izjavio je kako je iranski napad na Izrael uvelike iracionalno motiviran. Osim toga, Havel smatra da bi iranska agresivnost, posebice razvoj nuklearnog oružja, mogla izazvati otpor i među muslimanskim zemljama.
Na pitanje je li napad Irana na Izrael bio motiviran ozbiljnom željom da u Izraelu izazove veliku štetu i žrtve ili je riječ samo o pokazivanju snage i poruka za unutarnjopolitičke svrhe, Havel je rekao kako sve to ima ulogu, ali postoje i iracionalni razlozi.
“Ono što bih ja dodao jest čimbenik iracionalnog razmišljanja” unutar iranske elite, rekao je Havel. Ona se, pojasnio je, “vodi velikim dijelom motivima, idejama, shvaćanjem stvarnosti pa i eshatologijom koja nama zapadnjacima zvuče ne samo odbojno, nerazumljivo pa i bizarno“.
Havel: Snažan iracionalni element u iranskoj politici
Podsjeća da je riječ o svjetonazoru koji je dominantan kroz godine postojanja iranskog režima nakon 1979., kad je taj režim povlačio niz poteza koji su bili samodestruktivni iz percepcije zapadnjaka.
>Iran napao Izrael dronovima i balističkim projektilima
“Mi se vodimo logikom da je nešto logično i razborito i da se može podvući crta i iskalkulirati da se određeni potez isplati ili ne isplati. Dakle, mjerljivo. Kad se radi o Iranu, čimbenik iracionalnog postupanja ne treba zanemariti, premda ga mi na Zapadu ne razumijemo”, rekao je Havel.
“Taj čimbenik iracionalnog postupanja jest vjerska mržnja prema židovskom narodu“, pojasnio je.
Havel podsjeća da Iran ne samo da ne graniči s Izraelom, nego je prostorno daleko od njega.
Iran nema konkretnih razloga za sukob s Izraelom
“Iran nema nikakvih neposrednih teritorijalnih, taktičkih, strateških, gospodarskih interesa da Izrael postoji ili ne postoji. Šijiti niti Perzijanci nisu ni na koji način ugroženi postojanjem Izraela“, rekao je. Istodobno, napominje da Palestinci niti su šijiti niti su Perzijanci.
“Dakle, motiv Irana nije nešto opipljivo i mjerljivo“, tvrdi Havel. Pritom povlači usporedbu s Egiptom, koji je svojedobno bio najveći neprijatelj Izraela, ili Sirijom, koja se s Izraelom spori i zbog Golanske visoravni.
“Ali kad se radi o Iranu tu nema nečega konkretnoga, mjerljivoga što možete staviti na stol i reći evo zbog ovoga se Iran protivi Izraelu”. Razlog je drugdje, naglašava Havel.
>Papa pozvao Izrael i Iran na de-eskalaciju
Podsjeća da je od vremena Homeinija Iran isticao u javnosti kako smatra da Izrael kao židovska zemlja na području koje ne nekoć pripadalo muslimanima, prkosi muslimanima i islamu.
To isto piše u povelji Hamasa, naglašava Havel. “To je slično promišljanje i u tom kontekstu taj aspekt iracionalnoga ne treba zanemariti”, napominje. “On je prisutan, on je važan i ovaj napad od jučer upućuje na mogućnost da bio on čak mogao biti dominantan”, smatra Havel.
No kao i svugdje kad je riječ o sukobima i ratovima, napominje kako postoje slojevi motiva i razloga. Nezahvalno je i nemoguće reći, dodaje Havel, posložiti ih po nekakvom prioritetu.
“Međutim” ja se ne bih čudio da je taj iracionalni aspekt dominantan u ovome trenutku”, zaključuje.
Havel pojašnjava logiku izraelskog ratovanja
Sjedinjene Američke Države su poručile kako neće podržati odmazdu Izraela, ali Havel smatra da valja pritom uzeti u obzir i dugoročnu nuklearnu opasnost iz Irana. U tom kontekstu on upozorava i na razlike među islamskim državama na Bliskom istoku.
“Amerikanci su jasno dali do znanja da Izrael ne treba uzvratiti, međutim ja nemam nikakve dojbe da će Izrael uzvratiti”, rekao je Havel.
“Izrael si ne može priuštiti da ne uzvrati, jer bi to bio presedan”, upozorava. Podsjeća da se dosad u povijesti dogodilo samo jednom da je neka država napala Izrael a da Izrael nije uzvratio, ali to je bio poseban splet diplomatskih i međunarodnih okolnosti.
>Havel objasnio pozadinu napada Hamasa na Izrael: Evo zašto je i Hrvatska u opasnosti
“Izrael si ne može dopustiti da ne uzvrati, jer bi to onda vrlo lako okuražilo i druge države, poglavito Siriju, ali u stanovitoj mjeri i Irak, osobito ako bi njime u potpunosti vladali šijiti”, pojasnio je Havel.
No upozorava na važnost činjenice da je Iran na pragu stvaranja nuklearnog oružja.
“Izrael na neki način odmjerava mogućnost udara na središta razvoja oružane nuklearne tehnologije u Iranu. Dakle, Izrael već odavno ‘nišani’ na ta mjesta. Ovo bi se moglo pokazak kao dobar tajming, dobar trenutak za rješavanje ne samo iranske agresivnosti u nekom konvencionalnom smislu”, pojašnjava.
Iranska nuklearna prijetnja ne pogađa samo Izrael
“Ovo je prilika da Izrael također zaustavi iranski put prema stvaranju nuklearnog oružja. A u tome smislu je savezništvo Zapada s Izraelom enormno”, naglašava. Pritom podsjeća da nikome na Zapadu, a ni u muslimanskom sunitskom svijetu, ne odgovara nuklearno naoružavanje Irana, dapače, postoji strah od nuklearnog Irana.
Havel podsjeća da su i neke muslimanske države jučer pomogle Izraelu obraniti se od iranskih projektila.
“Većinu projektila je srušio sam Izrael. Ali tu su, osim Amerike, Britanije, Francuske, bili i Jordan i Saudijska Arabija. A oni se ne brinu toliko za je li Izrael pogođen ili nije nekim projektilom, oni se brinu zbog snaženja i potencijalne nuklearne sile u Iranu” kaže Havel. Stoga, naglašava, nije riječ samo o sukobu između Irana i Izraela.
>Željezna kupola, protuzračna obrana i ‘bliskoistočni saveznici’ neutralizirali iranski napad
“Ovo je priča koja se tiče puno šireg područja i ugroza od Irana je puno šira od samog Izraela”, kaže. Tiče se cijeloga Bliskog istoka i većeg dijela sunitskog svijeta, koji nije u savezništvu s Iranom. Onaj dio koji je u savezništvu s Iranom, to su revolucionarni pokreti iza kojega je muslimansko bratstvo kao što je Hamas, podsjeća.
“Međutim, postojane bliskoistočne države, stabilne države zaziru od nuklearnog i općenito moćnog Irana. To su sve stabilne sunitske države, od Egipta preko Saudijske Arabije i Jordana pa do zaljevskih zemalja“, zaključuje Havel.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.