-->
Petak, 10 siječnja, 2025
11.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Kineski Huawei u Srbiju šalje tisuće nadzornih kamera sa softverom za prepoznavanje lica koje će biti postavljene u Beogradu

Podijeli

Tisuće biometrijskih nadzornih kamera koje je izradio kineski telekomunikacijski gigant Huawei bit će instalirane u Srbiji. Riječ je o zajedničkom projektu Beograda i Pekinga naziva “Sigurni grad”, javlja albanski Exit News.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbijansko ministarstvo unutarnjih poslova službeno je najavilo pokretanje ovog projekta u siječnju 2019. godine, opisujući to kao inicijativu za borbu protiv kriminala koja bi povećala sigurnost ljudi. Srbijanski policijski dužnosnici rekli su u to vrijeme da će se kamere koristiti za lociranje kriminalaca i terorista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vjeruje se da su kamere kupljene od kineske kompanije Huawei s obzirom na to da se srbijanski ministar unutarnjih poslova sastao sa sigurnosnim dužnosnikom iz Pekinga oko 18 mjeseci nakon što su dvije zemlje potpisale sporazum o tehničkoj suradnji u infrastrukturi”, izvijestio je N1, još u veljači 2019. godine.

>Promjena u odnosima s Kinom: Velika Britanija potpuno zabranjuje Huaweijevu 5G tehnologiju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Steve Bannon: Znanstvenici iz laboratorija u Wuhanu prebjegli su na Zapad, mislim da će ljudi biti šokirani

>Što sve brine Amerikance? Suradnja Hrvatske s Huaweijem, Prvo plinarsko društvo, suradnja s Kinezima na Pelješkom mostu…

Kao dio sporazuma, Beograd planira u naredne dvije godine instalirati 2.000 kamera visoke rezolucije, koje koriste softver za prepoznavanje lica i registarskih tablica, na 800 lokacija u glavnom gradu Srbije, pisao je u lipnju 2019. Foreign Policy.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Srbija je kupila kamere kao i sustav umjetne inteligencije koji se koristi za analizu podatka koje kamere snimaju”, navodi Exit News. Kupovina kineskog nadzornog sustava predstavlja veliku prijetnju nacionalnoj sigurnosti i može otežati napore Srbije u priključenju Europskoj uniji.

Malta, koja je članica EU, ranije je najavila da će instalirati sličan sustav “Sigurnog grada” razmještanjem biometrijskih nadzornih kamera iz Huaweija. Ta najava naišla je na osudu od strane EU te je vlada bila prisiljena odustati od planova.

Prema izvješću, srbijanskog povjerenika za informacije od javnog značaja i zaštitu osobnih podataka, upozorava se da ne postoji pravna osnova na temelju koje bi vlada mogla koristiti kamere jer trenutni zakoni ne određuju kakve biometrijske podatke vlasti mogu zabilježiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, zbližavanja službenog Beograda i Kine moglo se vidjeti u travnju 2020. godine, kada su diljem glavnog grada Srbije osvanuli plakati s likom kineskog čelnika Xi Jinpinga s porukom: “Hvala, brate Xi”, zbog slanja opreme i medicinskih stručnjaka radi koordinacije nacionalne srbijanske politike prema koronavirusu. Mjesec dana prije toga, bivši veleposlanik NR Kine u Srbiji izjavio je da je Vučić iznimno popularan u Kini i na društvenim mrežama te da se vidi kako su Srbi i Kinezi “braća i jedna familija”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Exit News

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci