Čelnici država Europske unije u ponedjeljak navečer postigli su dogovor o zabrani uvoza ruske nafte. Zabrana se odnosi na naftu koja se prevozi brodovima.
”To pokriva više od dvije trećina uvoza nafte iz Rusije, čime se reže golemi izvor financiranja njezina ratnog stroja”, poručio je na Twitteru predsjednik Europskog vijeća Charles Michel.
Tonight #EUCO agreed a sixth package of sanctions.
It will allow a ban on oil imports from #Russia.
Tekst se nastavlja ispod oglasaThe sanctions will immediately impact 75% of Russian oil imports. And by the end of the year, 90% of the Russian oil imported in Europe will be banned. pic.twitter.com/uVoVI519v8
— Charles Michel (@eucopresident) May 30, 2022
Sankcije se odnose i na isključivanje najveće ruske banke iz Swifta, a zabranjuje se emitiranje za tri ruske televizije. Sinoć je donesena i odluka o sankcioniranju odgovornih za ratne zločine.
Čelnici Europske unije načelno su se složili da će smanjiti 90 posto uvoza nafte iz Rusije do kraja ove godine. Ovu je odluku podržalo svih 27 članica Europske unije, uključujući i Mađarsku.
Diplomati su rekli da će sporazum otvoriti put za stupanje na snagu ostalih elemenata šestog paketa sankcija EU-a Rusiji, uključujući isključenje najveće ruske banke, Sberbank iz SWIFT sustava za razmjenu poruka.
I welcome the #EUCO agreement tonight on oil sanctions against Russia.
This will effectively cut around 90% of oil imports from Russia to the EU by the end of the year.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) May 30, 2022
”Ove sankcije pokrivaju više od 2/3 uvoza nafte iz Rusije, smanjujući golem izvor financiranja za njezin ratni stroj. Ovo je maksimalni pritisak na Rusiju da okonča rat”, rekao je Michel, javlja Reuters.
Dvije trećine ruske nafte koju uvozi EU dolazi tankerom, a jedna trećina naftovodom. Embargo na uvoz nafte mora se stoga primjenjivati na 2/3 sve nafte uvezene iz Rusije.
Embargo bi obuhvatio 90 posto cjelokupnog uvoza iz Rusije nakon što ga Poljska i Njemačka, koje su također povezane s plinovodom, prestanu kupovati do kraja godine.
Preostalih 10% privremeno će biti izuzeto iz embarga tako da Mađarska koja nema izlaz na more, koja je bila glavni nositelj dogovora, zajedno sa Slovačkom i Češkom, koje su sve spojene na južni dio plinovoda, ima pristup izvorima ruske nafte koje ne može lako zamijeniti.
Najveća ruska banka Sberbank priopćila je danas da posluje normalno unatoč isključenju iz međunarodnog međubankovnog sustava SWIFT, koje je dio novog paketa sankcija EU-a prema Rusiji zbog njezina napada na Ukrajinu.
”Sberbank posluje kao i obično, a isključenje iz međunarodnog međubankovnog sustava za prijenos informacija i plaćanja SWIFT ne mijenja trenutnu situaciju s međunarodnim transakcijama”, priopćila je press služba Sberbanka, a prenose RIA Novosti.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Reuters