Kosovski premijer Ramush Haradinaj kategorički je protiv ukidanja odluke carini na robu iz Srbije i BiH u visini od 100 posto, premda to od njega traži i tamošnja oporba, dok prištinski mediji u četvrtak tvrde kako je SAD spreman ukinuti vize kosovskim dužnosnicima, ako Haradinajeva vlada odustane od jednostrano uvedenih pristojbi kojima krši sporazum CEFTA i sporazum s EU o pridruživanju.
Demokratska partija Kosova (DPK) predsjednika kosovske Skupštine Kadrija Veselija, poziva da se prekine ponašanje “koje zemlju vodi političku krizu”, držeći da nedostatak zajedničkog institucionalnog djelovanja kada su u pitanju državni interesi šteti partnerstvu sa Sjedinjenim Državama i poziciji Kosova na međunarodnoj sceni, prenosi Radio Slobodna Europa (RFE).
>(VIDEO) Ramush Hardinaj u Bujici: ‘Nema ništa od podjele Kosova, Srbija gubi vrijeme!’
Kosovski premijer Haradinaj izjavio je pak u četvrtak da će, čak i ako njegova vlada padne i budu raspisani prijevremeni parlamentarni izbori, stopostotne carine na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine vrijediti do ljeta.
“Što se tiče raspada vladajuće koalicije i mogućih novih izbora, pristojba će ostati na snazi do lipnja. Za održavanje novih izbora bi trebalo 45 dana, još 30 dana za formiranje parlamenta i izvjesno vrijeme za ostavku vlade. To znači da bi u ljeto ušli s pristojbama na snazi”, prenose mediji Hardinajevu izjavu.
Haradinaj je ranije izjavio da Kosovo neće dati svoj teritorij Srbiji, niti dopustiti formiranje Zajednice srpskih općina, nalik bosanskohercegovačkom entitetu Republici Srpskoj. Haradinaj je rekao i da Srbiji nudi povratak na kosovsko tržište, a da zauzvrat Kosovo dobije priznanje, javio je RFE.
Nakon niza sastanaka s američkim veleposlanikom Philipom Cosnetom i vođama stranaka vladajuće koalicije u protekla dva dana te nakon više zahtjeva Washingtona da Priština ukinute pristojbe nametnute Srbiji i BiH, Haradinaj je ponovio da je to “suverena odluka vlade Kosova”.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.