Kremlj je priopćio u srijedu da ne vidi izglede za poboljšanje odnosa između Rusije i Sjedinjenih Država nakon američkih kongresnih izbora, dok je ruski premijer optužio SAD da koristi sankcije kako bi riješio unutarnje političke probleme.
“Možemo reći s velikom dozom uvjerenosti da nema na vidiku jasnih izgleda za normalizaciju rusko-američkih odnosa, ali to ne znači da se ne zalažemo za dijalog, da nećemo dijalog”, rekao je novinarima glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov, a prenose ruske novinske agencije.
Istodobno je ruski premijer Dmitrij Medvedev tijekom posjeta Pekingu u srijedu optužio SAD da koristi sankcije kako bi riješio unutarnje političke probleme.
“Očito je da su sve vrste sankcija, spominjanje sankcija protiv Irana, sankcije protiv Ruske Federacije, ograničenja opskrbe i obaveza protiv EU i Kine smišljene kako bi se riješili domaći politički problemi”, rekao je.
Ruska vlada i dalje će podupirati tvrtke pod utjecajem američkih sankcija, koje su pogodile i Rusiju i Kinu, rekao je u izjavi koju je prenijela državna novinska agencija TASS nakon susreta s kineskim čelnicima.
Washington je nametnuo sankcije Rusiji 2014. kad je pripojila Krim te 2016. zbog miješanja u američke izbore.
Američki State Department objavio je u utorak da će nametnuti dodatne sankcije Rusiji jer Moskva nije dala uvjerljiva jamstva da neće koristiti kemijsko oružje, nakon napada na bivšeg ruskog dvostrukog špijuna ranije ove godine u Engleskoj.
Peskov je rekao da će Rusija smatrati bilo kakve nove američke sankcije vezano uz kemijsko oružje “ilegalnima”.
Ove godine SAD je proširio sankcije Kini zbog kupnje ruskih vojnih zrakoplova.
Peking i Washington usred su dugotrajnog trgovinskog rata, a njihovi su ledeni odnosi približili Kinu i Rusiju.
Medvedev je rekao kako očekuje da trgovina između Rusije i Kine dosegne 100 milijarde dolara ove godine.
Trgovina između zemalja porasla je 30 posto prošle godine na 87 milijardi dolara, prema podacima Stratfora, američke platforme za geopolitičke analize.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Hina/nb