Administracija predsjednika Trumpa osudila je Islamsku državu za genocid nad kršćanima i drugim vjerskim manjinama u područjima pod njihovom kontrolom.
Ministar vanjskih poslova Rex Tillerson rekao je da je ova skupina „očito odgovorna za genocid” protiv kršćana, jesida i šijitskih muslimana u Iraku, Siriji i dugdje.
Ministar je iznio ove opaske 15. kolovoza 2017., kada je Ministarstvo vanjskih poslova objavilo svoje godišnje izvješće o međunarodnoj vjerskoj slobodi.
„Mnoge su vlade diljem svijeta upotrijebile diskriminirajuće zakone kako bi uskratile svojim građanima slobodu vjeroispovijesti ili uvjerenja,” rekao je Tillerson predstavljajući izvješće u Ministarstvu vanjskih poslova SAD-a. „Nitko ne bi trebao živjeti u strahu, prakticirati svoju vjeru u tajnosti, suočavati se s diskriminacijom zbog svojih uvjerenja.”
Tillerson je rekao da izvješće služi kao izvor za vlade i za građane, kao pomoćno sredstvo u informiranju djelovanja vjerskih vođa, zakonodavaca, boraca za prava, akademika, poslovnih vođa, multilateralnih institucija i nevladinih organizacija.
U svom predgovoru spomenutom dokumentu, ministar vanjskih poslova također je optužio Islamsku državu za počinjene zločine protiv čovječanstva i etničko čišćenje sunitskih muslimana i Kurda.
Rekao je da je zaštita progonjenih skupina prioritet Trumpove administracije.
„Sjedinjene Države promiču vjersku slobodu kao moralni imperativ”, rekao je Tillerson. „Što je jednako važno, mi promičemo vjersku slobodu jer su zemlje koje djelotvorno štite ovo ljudsko pravo stabilnije, gospodarski vitalne i mirne. Propust vlada da zaštite ovo pravo uzrokuje nestabilnost, terorizam i nasilje.”
Ministar je izjavio kako su Sjedinjene Države odlučne u namjeri da štite ljudska prava i temeljne slobode.
„Objava ovog izvješća daje glas svima onima diljem svijeta koji žele mirno živjeti svoje živote u skladu sa svojom savješću,” rekao je Tillerson.
Ministarstvo vanjskih poslova objavilo je ministrovu izjavu na Twitteru:
Ministarstvo vanjskih poslova @State Dept:
Ministar Tillerson: Nitko ne bi trebao živjeti u strahu, prakticirati svoju vjeru u tajnosti ili se suočavati s diskiminacijom zbog svojih uvjerenja. #ReligiousFreedom
Izvješće donosi pregled stanja vjerske slobode u 199 zemalja, a Burma, Kina, Eritreja, Iran, Sjeverna Koreja, Saudijska Arabija, Sudan, Tadžikistan, Turkmenistan i Uzbekistan navedeni su kao „posebno problematične” zemlje zbog manjka zaštite vjerske slobode.
U svojoj je izjavi u Ministarstvu vanjskih poslova Tillerson također istaknuo pogoršanje stanja vjerske slobode u Turskoj, Pakistanu i Bahreinu, saveznicima SAD-a.
Riječ je o jednom od dvaju godišnjih izvješća o vjerskoj slobodi koje izdaje američka vlada.
Nepristrano i neovisno Povjerenstvo SAD-a za međunarodnu vjersku slobodu objavilo je svoje izvješće u travnju 2017.
U njemu je preporučeno da Ministarstvo vanjskih poslova doda Srednjoafričku Republiku, Nigeriju, Pakistan, Siriju i Vijetnam na popis „posebno problematičnih zemalja.”
Trumpova administracija nije prihvatila ovaj prijedlog, ali su američki ambasadori u tim zemljama ipak sudjelovali u događajima kojima se promiče vjerska sloboda.
U svom je iskazu Tillerson također rekao da očekuje „brzu potvrdu” imenovanja guvernera Kansasa Sama Brownbacka ambasadorom za vjersku slobodu. Trump je nominirao Brownbacka za ovaj položaj 26. srpnja ove godine.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Associated Press
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.