Utorak, 28 siječnja, 2025
13.3 C
Zagreb
Pratite nas:

Njemačka je ratnom odštetom skupo platila cijenu svoje agresivne politike: Donosimo vam pregled

Podijeli

Podijeli

Pitanje ratne odštete Srbije Hrvatskoj, procijenjene na oko 32 milijarde eura, još nije riješeno, a na primjeru odštete koju je Njemačka plaćala drugim zemljama vidljivo je na koje se načine ona ostvarivala, što je posebice složeno pitanje zbog brojnih zemalja koje su bile oštećene njemačkom agresijom. Njemačka je zemlja koja je dvaput plaćala ratnu odštetu, za oba svjetska rata, a neke reparacijske obveze nakon Drugog svjetskog rata i dalje su aktualne, odnosno, pojedine zemlje, poput Poljske smatraju da ih Njemačka još uvijek nije u potpunosti ispunila te 2023., 78 godina nakon završetka Drugog svjetskog rata traže 1,3 bilijuna dolara. Njemačka je pak zadnju odštetnu ratu za Prvi svjetski rat isplatila tek 2010. godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Točan iznos njemačke ratne odštete nije moguće utvrditi, jer ona nikad nije obuhvaćena jedinstvenim dokumentom niti se odnosila samo na jasno utvrđene stavke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od njemačke odštete protivnicima iz Prvog svjetskog rata, koja je tada jasno obuhvaćena međunarodnim ugovorima, nakon Drugog svjetskog rata obveze nametnute Njemačkoj odnosile su se na različite oblike odštete, koje su povrh toga različito definirane od strane različitih međunarodnih čimbenika.

Možda će vas zanimati

Saga o ratnoj odšteti od Srbije duga 27 godina: 1996. dogovoren sporazum koji nikada nije ugledao svjetlo dana

Ukupna izravna ratna šteta u Hrvatskoj još odavno je procijenjena na 236 milijardi kuna, odnosno danas oko 32 milijarde eura

Ratna odšteta bila je samo dio ukupnog međunarodnog rješenja njemačkog pitanja

Saveznici su pri kraju Drugog svjetskog rata postigli konsenzus o odšteti koju Njemačka treba platiti, ali ona je bila samo dio njihove ukupne strategije prema poraženoj Njemačkoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Ratna odšteta – 3 činjenice

Cilj njihovih dogovora bio je nadoknada štete svima koji su oštećeni njemačkom agresijom, radikalno ograničavanje snage njemačke industrije, posebice vojne, nova raspodjela potencijala u svjetskom gospodarstvu u kojemu Njemačka ne bi smjela više dominirati, zatiranje osjećaja snage u njemačkom narodu i naposljetku, kao svojevrsni socijalni osigurač, preraspodjela dobara, prvenstveno namirnica, kako bi njemačko pučanstvo imalo od čega živjeti.

Ta odštetna strategija sadržavala je u prvim poslijeratnim godinama pravu pljačku njemačke industrije, demontažu strojeva i svega što bi se moglo odnijeti i iskoristiti. I u jugoslavenskim tvornicama desetljećima su radili strojevi koji su neposredno nakon Drugog svjetskog rata bili u njemačkim tvornicama.

Pljačka njemačke infrastrukture i novo međunarodno pozicioniranje saveznika

U Sovjetskoj okupacijskoj zoni, kasnijoj Njemačkoj Demokratskoj Republici (DDR) sovjetske su vlasti primjerice demontirale 11.800 kilometara željezničkih tračnica i odnijele ih u Sovjetski Savez. Time je željeznička mreža u odnosu na 1938. smanjena za 48 posto.
Gubitak industrijskih i infrastrukturnih potencijala u tome dijelu Njemačke smanjen je za 30 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge pak strane, Francuska i Velika Britanija nastojale su različitim mjerama, uključujući odštete ali i temeljito restrukturiranje gospodarske infrastrukture u Europi, svaka sebi osigurati snažan gospodarski potencijal i političku dominaciju u svijetu.

>Stota godišnjica Versajskog ugovora: Označio kraj Prvog svjetskog rata i gospodarski uništio Njemačku

Odgovarajući sporazumi koji su sklapani među saveznicima na kraju i nakon Drugog svjetskog rata nisu nikad potpuno zaživjeli, saveznici su ih različito tumačili, posebice Sovjetski Savez, pa su i dogovori stavljani izvan snage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad je pak riječ o Zapadnim okupacijskim zonama, popularno nazvanoj “Trizoneziji” (tri zone), zapadni saveznici postupno su razvijali strategiju kontrole njemačkog gospodarstva i istodobnog poticaja njegovih potencijala.

Sudbina obitelji Krupp

Kao primjer posljedica što ih je pretrpjelo njemačko gospodarstvo može se navesti sudbina obitelji Krupp, koja je u 19. i 20. stoljeću praktički iz ničega stvorila jedan od najjačih metalurških imperija na svijetu, iskoristivši rudne potencijale u Ruhrskom području za izgradnju metalurške industrije, industrije vozila i strojeva, izgradila cijele gradove i proizvodila najkvalitetnije teško oružje.

Hitler je prepoznao potencijal obitelji Krupp, postao im je neka vrsta kućnog prijatelja, a cijenu svoje uloge u opremanju njemačke ratne industrije Krupp je nakon rata skupo platio.
Glava obitelji, Alfried Krupp, završio je u zatvoru, saveznici su mu oduzeli brojne rudnike i tvornice, da bi mu kasnije prepustili dio infrastrukture koju je ponovno pretvorio u moćan koncern.

>Njemačka i Indija potpisale sporazume o zelenoj energiji i ulaganjima

No ostavši bez nasljednika, obitelj Krupp se ugasila, vlasništvo je prepušteno zakladi osnovanoj u tu svrhu, a grupacija Krupp danas je dio koncerna s različitim investicijskim sudjelovanjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svi sporazumi o odšteti do 1990. sklapani su bez njemačkog sudjelovanja, točnije bez njemačkog prava suodlučivanja.

Njemačka tek ujedinjenjem postala ravnopravni sugovornik o pitanjima odštete

Prvi sporazum u kojemu je Njemačka bila aktivni činitelj bio je “Ugovor dva plus četiri”, potpisan 12. rujna 1990. u Moskvi, kojim su dvije tada još postojeće njemačke države s četirima velikim silama, Sjedinjenim Državama, Sovjetskim Savezom, Velikom Britanijom i Francuskom utvrdile sve pojedinosti ponovne uspostave unutarnje i vanjske suverenosti ujedinjene Njemačke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ugovor se službeno zove “Ugovor o zaključnom uređenju u odnosu na Njemačku”. U njemu su sadržani i dogovori o odšteti između Njemačke i saveznika, a Njemačka je i kasnije u sporazumima s pojedinim drugim državama uređivala međusobne odnose s obzirom na otvorena pitanja iz Drugog svjetskog rata.

>Davor Dijanović: Do 2030. Hrvatska nema namjeru od Srbije zahtijevati ratnu odštetu?

U sređivanje tih odnosa između ostaloga spada i odluka njemačke vlade koja je financirala povlačenje ruske vojske iz istočnog dijela zemlje, uključujući i izgradnju vojnih naselja u Rusiji.

Pitanja koja bi još dugo mogla biti otvorena

No neka pitanja ostala su još uvijek otvorena, odnosno, pojedine države očito još uvijek na pitanje odštete gledaju drugim očima nego Njemačka. Primjerice, Poljska još uvijek smatra da nije dovoljno obeštećena, iako je Njemačka višestruko plaćala različite iznose Poljskoj na ime odštete.

Uz to, Njemačka smatra da je Poljska obeštećena i preuzimanjem bivših dijelova Njemačke, no poljska strana tvrdi kako se to ne može smatrati odštetom jer se Poljska samo “pomakla” na zapad jer je istodobno izgubila neka svoja područja na istoku.

Odštetu od Njemačke primjerice još uvijek traži i grčka, a zanimljivo je da je i u Rusiji prije nekoliko mjeseci pokrenut pravni postupak za odštetni zahtjev Njemačkoj zbog ratnih zločina nad stanovnicima Moskve u Drugom svjetskom ratu.

>Cipras: Grčka će učiniti sve potrebno da Berlin plati ratnu odštetu

Iz svih tih razloga nije moguće ni utvrditi čak ni približan iznos odštete. Samo za ilustraciju, 1953. pitanje reparacija bilo je proglašeno okončanim, stručnjaci iz tadašnjeg DDR-a procijenili su da je taj dio Njemačke isplatio odštetu u iznosu od 99,1 milijardi maraka, a zapadno dio 2,1 milijarde maraka.

Istočni dio zemlje, gledano i prema tome podatku, podnio je većinu tereta odštete. Međutim, sama procjena ovisi i o načinu kako se ona uopće definira, pri čemu valja uzeti u obzir da je gospodarstvo zapadnog dijela usporedo sa svojim rastom na druge načine plaćalo širenje svoga utjecaja kao i jačanje njemačke političke pozicije u svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci