Amerika nije toliko podijeljena kao što neki tvrde, rekao je u subotu američki predsjednik Barack Obama nakon ubojstava petorice policajaca u Dallasu te policijskih ubojstava dva crnca u Minnesoti i Louisiani.
“Koliko god bolan bio ovaj tjedan ja čvrsto vjerujem da Amerika nije toliko podijeljena kako neki navode”, rekao je Obama na konferenciji za novinare u Varšavi.
Bivši američki pričuvni vojnik crnac Micah Johnson je izazvao kaos u Dallasu i šokirao američku naciju svojom željom da ubija bijele policajce.
Američki predsjednik je rekao da Johnson “ne predstavlja ni američke crnce, ni duh u kojem trebamo ići dalje”.
Ubojica iz Dallasa, star 25 godina, koji posjeduje pravi asenal, je bio jako učinkovit u gađanju, prije nego ga je ubila elitna postrojba. Vlasti su najprije vjerovale da je napad izveo specijalni vod.
Vlasti su navele Johnsona kao jedinog napadača u Dallasu, rekavši kako je služio u Afganistanu, prigrlio militantni crnački nacionalizam, iskazivao gnjev zbog dvojice crnaca koje je ovog tjedna ubila američka policija, u Louisiani i u Minnesoti kao i želju da “ubija bijelce, posebice bijele policajce”.
“Poremećeni pojedinac koji je izveo te napade u Dallasu, on nije više predstavnik američkih crnaca nego što je napadač u Charlestonu bio predstavnik bijelih Amerikanaca ili su napadač u Orlandu ili San Bernardinu bili predstavnici američkih muslimana”, rekao je OBama govoreći o nizu masovnih ubojstava u proteklih godinu dana.
Pozivi na borbu protiv rasnih predrasuda i dalje stižu iz svih dijelova društva koje strahuje da bi situacija mogla skrenuti u nova nasilja.
“Kada smo u iskušenju, ne smijemo se slomiti. Mi smo Amerika, s vezama koje nas vežu. Mi ustrajemo, izdržavamo, dižemo se i solidarni smo”, izjavio je u subotu američki podpredsjednik Joe Biden.
“Kada metak ubojice pogađa policiju u Dallasu, on pogađa dušu zemlje”, rekao je Biden.
Predsjednik Obama je najavio da će skratiti putovanje u Europi kako bi se početkom tjedna vratio u Dallas.
U petak navečer su održane manifestacije odavanja počasti Altonu Sterlingu, kojeg je policija ubila u Baton Rougeu, u Louisiani i Philandu Castileu ubijenom u St. Paulu u Minnesoti.
Za subotu su predviđene manifestacije u više gradova na poziv “Životi crnaca su važni””, pokreta koji upozorava na policijske napade na crnce.
Bijela kuća je na ovom stupnju istrage isključila bilo kakvu vezu s nekom terorističkom organizacijom.
Potvrdio dugoročnu američku predanost sigurnosti Europe
Američki predsjednik Barack Obama, na svom je posljednjem summitu NATO-a prije odlaska s dužnosti sljedećeg siječnja, zajamčio dugoročnu vojnu predanost Sjedinjenih Država sigurnosti Europe i obrani svih njezinih saveznika.
“U dobrim i lošim vremenima Europa može računati na Sjedinjene Države. Uvijek”, rekao je Obama na završetku summita NATO-a.
On je ipak podsjetio saveznike da se ne bi trebali u potpunosti oslanjati na Sjedinjene Države u pogledu sigurnosti.
“Svatko je odgovoran za sebe i treba učiniti najbolje”, naglasio je u upozorenju svima koji ne povećavaju proračun za obranu.
Dvadeset i osam šefova država i vlada su odlučili rasporediti četiri multinacionalne bojne u baltičke zemlje i Poljsku radi odvraćanja od potencijalne ruske prijetnje, ili oko 4000 ljudi, potez bez presedana prema Moskvi nakon Hladnog rata.
Francuski predsjednik Francois Hollande je izrazio zabrinutost mogućim dovođenjem u pitanje veze između Sjedinjenih Državava i Europe nakon američkih predsjedničkih izbora u jesen 2016.
“Izbori u Sjedinjenim Državama ne bi smjeli dovesti u pitanje tu vezu”, rekao je aludirajući na republikanskog kandidata Donalda Trumpa i njegove predizborne izjave da je NATO “zastario” i da bi se Europljani trebali pobrinuti za svoju obranu.
Sjedinjene Države imaju još uvijek oko 60.000 vojnika raspoređenih u desetak europskih zemalja, mada je to daleko manje od 300.000 koliko ih je bilo tijekom Hladnoga rata koji je završio 1989. padom Berlinskog zida i slomom Sovjetskog Saveza.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr