Papa Franjo u subotu na večer vratio se u Rim nakon dvodnevnog posjeta Marseilleu, gdje je boravio u povodu Mediteranskih susreta, susreo se s brojnim vjernicima i s francuskim predsjednikom Macronom.
Nakon kratke ceremonije oproštaja i posljednjeg susreta s predsjednikom Emmanuelom Macronom u međunarodnoj zračnoj luci u Marseilleu, papa je pred večer otputovao u Rim, objavila je IKA.
Na misi na stadionu Vélodrome u Marseilleu, posljednjem događaju njegova posjeta, papa je potaknuo europsko društvo da se osjeti dirnuto u nutrini odbacivanjem ljudskoga života, odbijenoga u migrantima, u nerođenoj djeci i napuštenim starijim osobama.
Papa se molio za bratstvo, za obitelj, najslabije, za žrtve terorizma i Ukrajinu
Pozvao je također da se ponovno otkrije uživanje u zauzimanju za bratstvo, da se odvaži na rizik ljubavi u obiteljima i prema najslabijima. Na kraju je molio za žrtve terorizma u Nici 2016. godine te za mir, posebno u Ukrajini.
Misa je bila slavljena u čast Blaženoj Djevici Mariji od Straže, zaštitnici pomoraca, ribara i svih stanovnika Marseillea, čiji se kip uzdiže na zvoniku katedrale. Duž osam kilometara puta od nadbiskupije do stadiona, Papu je dočekalo oko 100 tisuća ljudi.
>Macron odgađa predstavljanje prijedloga zakona o eutanaziji zbog Papinog posjeta?
Prije toga, papa je održao govor na završnom zasjedanju Mediteranskih susreta u Marseilleu, ohrabrujući vjerske vođe i civilne vlasti da pridonesu tome da Sredozemlje postane „temelj mira“ u svijetu, prenosi Vatican News. Na zasjedanju je bio prisutan i francuski predsjednik Emmanuel Macron.
Više od 120 predstavnika Crkava i mladih s područja Sredozemlja tijekom sedam dana razmijenilo je mišljenja o aktualnim političkim, gospodarskim i ekološkim izazovima toga područja, ali i zajedničke nade za budućnost, s posebnim osvrtom na migracijsku krizu.
Simbolika Marseillea
Podsjećajući na osebujni kozmopolitski karakter Marseillea, „plimu naroda“ koja je od tog grada napravila „mozaik nade“, sa svojom velikom multietničkom i multikulturalnom tradicijom, odražavajući mnoge civilizacije Mediterana, papa Franjo je promišljao o tri aspekta koji karakteriziraju taj južnofrancuski grad: more, luke i svjetionici.
“Pravo društveno zlo nije toliko porast problema, koliko smanjenje brige za najranjivije: mlade ljude koji su lak plijen zločina, uplašene obitelji, starije osobe, nerođenu djecu, ljude koji trpe nasilje i nepravdu u Africi i na Bliskom istoku, uključujući kršćane koji bježe od progona i migrante koji gube živote pokušavajući prijeći ‘mare nostrum’, koje je postalo sredozemno groblje ljudskosti”, ustvrdio je.
Papa Franjo susreo se u subotu i s predsjednikom Francuske Republike Emmanuelom Macronom.
Prije toga boravio je u kući Misionarki ljubavi u četvrti Saint Mauront, sa skupinom ljudi u velikim ekonomskim teškoćama kojima pomažu sestre Majke Terezije.
Papa je u petak, prvoga dana apostolskoga putovanja u Marseille, na razmatranju s vjerskim poglavarima kod Spomenika junacima i žrtvama mora, odao počast poginulima na Sredozemnom moru i obratio se međunarodnoj zajednici.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr