Američka medijska platforma HBO Max iz svoje je ponude privremeno izbacila film “Prohujalo s vihorom” Victora Fleminga iz 1939. zbog navodnog rasističkog prikazivanja likova, a nije prošlo puno vremena pa sad nije dobro prošao ni još jedan oskarovac Disneya, čuveni crtić “Dumbo” iz 1941. Siroti slonić nije problem, nego njegovi pomagači – vrane. Sve su vrane crne boje, ali gle čuda, govore jiveom, slengom kojiim govore crnci u Harlemu, piše Večernji list.
Zašto je izbačen film “Prohujalo s vihorom”?
Na ovaj se potez HBO max odlučio, tvrde, zbog nasilne smrti Georgea Floyda koji se opirao uhićenju i nereda koji su uslijedili.
“Prohujalo s vihorom je produkt svojeg vremena i prikazuje neke od etničkih i rasističkih predrasuda koje su nažalost oduvijek karakteristične za američko društvo. Rasizam je bio pogrešan tada, kao što je pogrešan i danas i smatrali smo da bi bilo neodgovorno zadržati taj naslov u bazi bez pojašnjenja povijesnog konteksta u kojemu je nastao i stava o distanciranju od takvih prikaza”, ustvrdio je za glasnogovornik HBO Maxa, prenosi Independent.
“Bilo bi pogrešno cenzurirati ga ili mijenjati jer bi to značilo negirati da su takve predrasude ikada postojale. Da bismo stvorili pravedniju budućnost, naprije moramo razumjeti i prihvatiti vlastitu povijest”, dodao je.
Koji su još filmovi ‘problematični’?
BBC je sa svog streaming servisa UKTV skinuo jednu epizodu sitcoma “Fawlty Towers”, u kojem se rasistički napadaju stanovnici Kariba, a lik koji glumi John Cleese šokiran je kad ustanovi da ga liječi liječnik crne boje kože. Nakon što je Cleese tu odluku nazvao glupom, podsjećajući da se radi o humorističnoj seriji, ta će epizoda biti vraćena u program, ali uz poruku da u njoj ima vulgarnosti. Uslijedila je i “ofenziva” Netflixa, koji je sa svog servisa skinuo serije “Little Britain”, crnu komediju koja se često izrugivala na račun žena i manjina, zatim seriju “Come Fly With Me” te seriju “Muška družba”, koju smo i mi imali prilike gledati na Novoj TV.
Disney je lani predstavio svoju platformu na kojoj se mogu vidjeti njegovi najpoznatiji filmovi, ali ne i “Pjesma juga”, igrano-animirani mjuzikl koji je 1946. nagrađen Oscarom za najbolju pjesmu. Problem je što radnja predstavlja robovlasništvo kao nešto normalno. James Baskett glumi Ujaka Remusa, roba na plantaži na američkom jugu, koji priča bajke bijeloj djeci koja su došla u posjet baki, vlasnici plantaže.
Postavlja se pitanje bi li neki poznati filmovi danas uopće mogli biti snimljeni. Primjerice, klasik Mela Brooksa “Vruća sedla”, film koji parodira vestern i kritizira rasizam. Recimo, u genijalnoj sceni bijelci traže od crnaca da pjevaju kao robovi, a oni počnu pjevati “I Get A Kick Out Of You”, pjesmu koju je napisao crnac Cole Porter, a odlično otpjevao bijelac Frank Sinatra. Cijeli film pun je inteligentnog humora, po čemu su poznati i drugi filmovi Mela Brooksa. I u tome je najveći problem jer njegov humor treba razumjeti, a neki bi u tim scenama mogli prepoznati veličanje rasizma. Uostalom, sam Mel Brooks kazao je kako je uvjeren da bi zbog političke korektnosti teško mogao danas snimati filmove kao što su “Vruća sedla” ili “Smiješna strana povijesti”.
Veliki problem današnjice je i tzv. brownface, odnosno kada bijelci boje lice da bi glumili crnce, ali i tzv. yellowface, kada bijelci glume Azijce. Najbolji primjer je Mickey Rooney, koji je karikirao Japanca Yunioshija u “Doručku kod Tiffanyja” Blakea Edwardsa. Sredinom 80-ih popularna komedija bila je “Soul Man”, u kojem C. Thomas Howell zahvaljujući tabletama za ten postane crnac, kako bi se mogao upisati na fakultet namijenjen Afroamerikancima. I taj je film bio kritika rasizma, no ponovno su ga počeli gledati drugim očima.
Što je s glazbom?
Osim u filmovima politička korektnost prisutna je i u glazbi. Tekstovi brojnih pjesama danas se gledaju drugim očima, a neki su zbog toga i mijenjali ime. Poznata country grupa Lady Antebellum promijenila je ime u Lady A. Nazvali su se po arhitektonskom stilu kuće u kojoj su napravili svoje prve fotografije. No, Antebellum (lat. prije rata) arhitektonski je stil karakterističan za kuće na američkom robovlasničkom jugu prije Građanskog rata 1861.-1865. Članovi grupe to očigledno nisu znali, pa su se ispričali fanovima, zaključuje se u Večernjem listu.
Izvor: narod.hr/vecernji.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.