“MI si ne možemo dopustiti naivnost, ne smijemo imati iluzija i moramo se suočiti sa stvarnošću, a to je da nas Rusija smatra protivnikom i mi ćemo se prilagoditi toj situaciji”, izjavio je ponedjeljak u Bruxellesu glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen.
NATO žali zbog činjenice da ga Rusija smatra protivnikom, a ne partnerom i stoga će se prilagoditi toj situaciji, rekao je Rasmussen
Rasmussen je dodao da se iz ruskih vojnih dokumenata i iz izjava ruskih političkih čelnika može vidjeti da NATO smatraju protivnikom, izrazivši veliko žaljenje zbog toga. “Vjerujem da je za sigurnost Europe dobro razvijati partnerstvo s Rusijom, međutim, danas se moramo suočiti s realnošću”, rekao je Rasmussen.
Glavni tajnik NATO-a rekao je da će summit Saveza, koji se ovog tjedna održava u Walesu, biti “ključni summit u NATO-ovoj povijesti”.
Najavio je da će čelnici zemalja članica na tom summitu donijeti odluku o jačanju nazočnosti Saveza u istočnoj Europi, koja uključuje udarne postrojbe koje se mogu vrlo brzo rasporediti u slučaju potrebe.
“Na summitu ćemo osigurati da Savez bude spreman, sposoban i voljan braniti saveznike od bilo kakvog napada. Donijet ćemo Akcijski plan o pripravnosti (RAP), koji će NATO učini agilnijim nego što je ikad bio”, rekao je Rasmussen.
Dodao je da je RAP odgovor na “agresivno ponašanje Rusije”, ali i da će omogućiti Savezu odgovor na sigurnosne izazove gdjegod se pojavili.
RAP predviđa udarne postrojbe, snage u vrlo visokom stupnju pripravnosti, koje su sposobne rasporediti se u vrlo kratkom roku.
“Saveznici će po načelu rotacije osigurati snage za te postrojbe, koje će moći brojati nekoliko tisuća ljudi, spremnih reagirati gdje treba, uz zračnu, pomorsku i potporu specijalnih snaga”, rekao je Rasmussen.
Izvori u NATO-u kažu da će te postrojbe na terenu imati stožer s oko stotinu ljudi, a da će u roku od dva dana biti moguće rasporediti bataljun – 600 do 800 ljudi, a u pet dana brigadu – od 4000 do 6000 ljudi.
“Svrha tih snaga jest osigurati da svaki potencijalni agresor zna da smo spremni brzo odgovoriti ako bude trebalo. To je jačanje kolektivne obrane u skladu s člankom 5 Povelje NATO-a”, rekao je Rasmussen. Članak 5 Povelje NATO-a kaže da se da se napad na jednu članicu Saveza smatra napadom na cijeli NATO.
“Vjerujem da to ima vrlo jak učininak odvraćanja, jer uz takve snage u visokom stupnju pripravnosti svaki potencijalni agresor zna da će se, prije nego čak i počne razmišljati o napadu, suočiti ne samo sa snagama napadnute zemlje, nego s pripadnicima NATO-a. To je svrha tih snaga”, rekao je Rasmussen.
Rasmussen je izrazio očekivanje da će se čelnici zemalja članica obvezati na povećanje ulaganja u obranu, “kako bismo mogli podijeliti odgovornost za kolektivnu obranu, kao što dijelimo koristi od nje”, rekao je.
Summit NATO-a počinje u četvrtak u Walesu. Hrvatsko izaslanstvo predvodit će predsjednik Republike Ivo Josipović.
BRUXELLES, 1. rujna 2014. (Hina/dpa) – NATO će osnažiti svoju nazočnost u svojim istočnoeuropskim članicama tako što će na tom području rasporediti snage koje mogu brzo reagirati na svaku prijetnju, izjavio je u ponedjeljak glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen..
“Te će snage puniti saveznici i rotirat će se. One mogu brojati do nekoliko tisuća vojnika, spremnih da reagiraju gdje je to potrebno, uz zračnu i pomorsku potporu te potporu komandosa”, pojasnio je Rasmussen.
“To znači vidljiviju nazočnost NATO-a na istoku onoliko dugo koliko bude potrebno”, dodao je, istaknuvši pritom da Savez time neće prekršiti sporazum postignut 1997. s Rusijom kojim se ograničava broj njegovih pripadnika u regiji.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/h
Photo: fah