Četvrtak, 23 siječnja, 2025
-0.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Sastanak patrijarha u Istanbulu: Nakon više od 1000 godina pravoslavne Crkve održat će ekumenski koncil

Podijeli

Pravoslavni patrijarsi zaključili su svoj trodnevni sastanak u Istanbulu pozivom na mir u Ukrajini i osudom nasilja nad kršćanima na Bliskom istoku. Jedan je to od rijetkih takvih susreta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Patrijarsi su se okupili kako bi odlučili o koncilu, za kojeg se pravoslavni pripremaju od 1960. Odlučeno je da će se koncil održati 2016. u Istanbulu, u Aja Ireni (Crkvi Svetog Mira) koja je danas muzej.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednji univerzalno priznati pravoslavni koncil bio je Četvrti carigradski koncil (Sofijski koncil), kojeg pravoslavni nazivaju i Osmim ekumenskim koncilom. Tako će predstojeći koncil biti prvi takav nakon 1 133 godine.

Sastanak nije bio jednostavan, jer iako pravoslavni priznaju domaćinu susreta carigradskom patrijarhu Bartolomeju I. primat (nosi titulu „prvi među jednakima“), njegova je Crkva mala, dok je najveća i najutjecajnija Pravoslavna crkva ona ruska. Ipak, uz kompromise, patrijarsi su se uspjeli dogovoriti oko načina glasovanja na predstojećem koncilu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Patrijarsi su u izjavi naglasili da će se sve odluke na koncilu donijeti konsenzusom, što je ujedno i stav za koji se Ruska crkva snažno zalagala ususret ovom susretu.

Carigradski ekumenski patrijarh Bartolomej I., uskoro će se u Jeruzalemu susresti i s poglavarom Katoličke crkve, papom Franjom.

 Ukrajina

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog aktualne krize tama sastanka bila je i Ukrajina. U zajedničkoj izjavi patrijarsi su pozvali na „mirne pregovore“ i na molitvu za pomirenje u Ukrajini.

Ukrajinska pravoslavna crkva, kojoj pripada većina pravoslavnih u istočnoj Ukrajini spada pod moskovsku patrijaršiju. Istovremeno, uglavnom u zapadnoj Ukrajini, postoje dvije pravoslavne crkve koje žele biti nacionalne. Kako niti jedna od tih crkava ne čini dio globalne pravoslavne zajednice, patrijarsi su u svojoj izjavi izrazili nadu da će im se pridružiti.

Bliski istok

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Patrijarsi su izjavili da „nedostatak mira i stabilnost na Bliskom istoku potiče mnoge kršćane da napuste zemlju gdje se naš Gospodin Isus Krist rodio.“ Zatražili su oslobađanje dvoje istaknutih pravoslavnih metropolita koji su zarobljeni u Aleppu 2013.

Na Bliskom istoku, gdje kršćani čine 5% stanovništva nemiri u proteklom desetljeću su uzrokovali smrt ili izbjeglištvo brojnih kršćana, među njima i pravoslavnih.

Pravoslavlje čini 14 nezavisnih Crkava, sa sjedištima u istočnoj Europi, Rusiji i Bliskom istoku. Antiohijska crkva (sa sjedištem u Damasku), te Češka i Slovačka crkva nisu sudjelovale na sastanku zbog prijepora s drugim crkvama.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: www.milosrdnice.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci