Drugi dan svoga šestoga inozemnoga putovanja papa Franjo doputovao je u Istanbul, gdje ga je u zračnoj luci pozdravio carigradski ekumenski patrijarh Bartolomej I. Ekumenski susreti s pravoslavljem u središtu su Papina programa u subotu poslijepodne, kada je na programu ekumenska molitva u patrijarhalnoj crkvi Svetoga Jurja i privatni susret s patrijarhom Bartolomejom I., i nedjelju prijepodne, na blagdan Andrije apostola, zaštitnika carigradske Crkve, kada će nazočiti božanskoj liturgiji također u crkvi Sv. Jurja, koja će završiti ekumenskim blagoslovom i potpisivanjem zajedničke Izjave s ekumenskim patrijarhom.
‘Petar posjećuje Andriju’
Papa Franjo četvrti je papa koji u novijoj povijesti putuje u sjedište Ekumenskog patrijarhata, u Istanbul. Prije njega na Bosporu su već bili Pavao VI. (1967.), Ivan Pavao II. (1979.) i Benedikt XVI. (2006.), koji je također posjetio Plavu džamiju. Neposredno pred svoje putovanje Ivan Pavao II. izjavio je da njegov odlazak u Tursku znači da “Petar posjećuje Andriju”, ukazujući na dvojicu apostola i utemeljitelja dvaju najvažnijih biskupskih sjedišta kršćanstva.
Današnje prijepodne Papa provodeo je u posjetu Plavoj džamiji, džamiji Sultana Ahmeta, i zatim obližnjem Muzeju svete mudrosti – Aja Sofiji. Sveti Otac danas će predvoditi i misu u katoličkoj katedrali Duha Svetoga.
Papa Franjo u subotu u Plavoj džamiji u Istanbulu pokazao svoje poštovanje prema islamu u činu sabranosti, umjesto formalne molitve.
Sveti Otac je, poput njegova prethodnika Benedikta XVI. prije osam godina, zaključio svoj posjet carskoj džamiji sagrađenoj u 17. stoljeću za vladavine osmanlijskog sultana Ahmeta I., “klanjanjem u šutnji”, objavio je Vatikan.
Jorge Bergoglio je u pratnji velikog istanbulskog muftije Rahmija Yarana koji je molio, kratko kontemplirao zatvorenih očiju i sklopljenih ruku.
“Bio je to lijep trenutak međuvjerskog dijaloga”, rekao je poslije predstojnik tiskovnog ureda Svete Stolice otac Federico Lombardi. “Dogodila se ista stvar kao i prije osam godina s Benediktom XVI.”.
Papa Franjo se zatim uputio u kratak posjet bazilici Aji Sofiji dok su se nedaleko čuli mujezinovi pozivi na molitvu.
Svetog Oca je ispred ovih dvaju spomenika kulture dočekalo jedva tisuću ljudi, što svjedoči o veoma strogim mjerama sigurnosti turskih vlasti i o nevelikom interesu Turaka, većinom muslimana, za Papin posjet.
Papa Franjo će tijekom poslijepodneva u katedrali Svetog Duha predvoditi misu za malu kršćansku zajednicu u Turskoj koja ima jedva 80.000 vjernika što žive među više od 75 milijuna muslimana.
Kako navodi Sveta Stolica, Papa bi mogao iskoristiti ovaj posjet za susret s predstavnicima tisuća kršćana izbjeglih iz Iraka i Sirije koji su se sklonili u najveći turski grad bježeći pred ratom i džihadističkom prijetnjom.
Papa je odmah nakon dolaska istaknuo “plemenite napore” turskih vlasti koje su primile gotovo dva milijuna izbjeglica iz tih dviju zemalja.
Prvog dana posjeta Turskoj Sveti Otac je izrazio žaljenje zbog “žestokog progona” i “neljudskih postupaka” prema kršćanima u tim zemljama, osudivši terorizam i fundamentalizam.
Usto je podsjetio da su vlasti dužne štititi vjerske slobode “dajući ista prava” svim građanima, bez obzira na vjersku pripadnost.
Izvor: Narod.hr/h/ika
Photo: news.va