Šef izbornog povjerenstva potvrdio je pobjedu vladajuće stranke u Gruziji.
Naime, gruzijsko izborno povjerenstvo potvrdilo je u subotu parlamentarnu pobjedu vladajuće stranke i to nakon sastanka koji je omeo jedan oporbeni političar polivši bojom predsjednika povjerenstva.
David Kirtadze, član Ujedinjenog nacionalnog pokreta (UNM), stranke zatvorenoga bivšeg predsjednika Mihaila Sakašvilija, zalio je crnom bojom predsjednika Središnjega izbornog povjerenstva Giorgija Kalandarišvilija. To je rezultiralo ozljedom oka, kako je prikazano u video snimci emitiranoj na lokalnim tv kanalima.
Ministarstvo unutarnjih poslova izvijestilo je da je o incidentu pokrenulo istragu.
>Prosvjed u Gruziji: Oporba ne prihvaća izborne rezultate
Predsjednik Povjerenstva vratio se na sastanak s flasterom
Kalandarišvili se vratio na sastanak s flasterom na lijevom oku, nakon što je potpisao protokol kojim je vladajuća proruska stranka Gruzijski san potvrđena kao pobjednik izbora održanih 26. listopada.
Stranka je dobila 53,9 posto glasova. Osvojila je 89 od ukupno 150 mjesta u parlamentu, izvijestili su gruzijski mediji. Nakon glasanja pristaše oporbenih stranaka u Tbilisiju su organizirale nekoliko prosvjeda. Kao razlog su naveli izbornu prijevaru.
Dvije američke tvrtke za ispitivanje javnog mnijenja objavile su da službeni rezultati izbora upućuju na manipulaciju, jer se znatno razlikuju u korist Gruzijskog sna od rezultata izlaznih anketa provedenih za prooporbene tv kanale.
Možda će vas zanimati
Izbori u Gruziji: Vladajuća stranka pobijedila pro-EU oporbu
Na ovogodišnjim parlamentarnim izborima pobijedila je vladajuća stranka Gruzijski san.
Što kažu protivnici Gruzijskog sna?
Protivnici Gruzijskog sna kažu da je nakana stranke kavkasku naciju što više udaljiti od Europe i vratiti je pod rusko okrilje.
No, stranka tvrdi kako želi zaštititi zemlju od subverzivnog stranog utjecaja i od uvlačenja u rat s Rusijom, poput Ukrajine. Njezini čelnici kažu i da stranka ostaje predana traženju budućnosti u Europskoj uniji.
Međutim, EU kaže da je zamrznula zahtjev Gruzije za članstvom zbog bojazni u pogledu smanjenja demokratskih vrijednosti.
Izvor: narod.hr/N1