Rastu napetosti u Gruziji nakon parlamentarnih izbora na kojima je pobijedila vladajuća stranka Gruzijski san. U Tbilisiju je sinoć počeo masovan prosvjed nakon što su prozapadna oporba i predsjednica Salome Zurabišvili optužili vlast za izbornu prijevaru i pozvali građane da izađu na ulicu.
EU i SAD zatražili su od Gruzije potpunu istragu o nepravilnostima u glasanju, dok OESS, unatoč nepravilnostima, izbore nije nazvao namještenima.
>Izbori u Gruziji: Vladajuća stranka pobijedila pro-EU oporbu
Predsjednica tvrdi da su Rusi utjecali na izbore
”Naš plan za iduće dane jest svijetu pokazati da ne prihvaćamo ove rezultate izbora i da planiramo masovne, mirne prosvjede”, rekao je član oporbene stranke Snažna Gruzija Levan Cuckirdize.
”Ušla sam u politiku zbog ideja i zaštite interesa ove zemlje, stoga danas odustajem od svojeg mandata u parlamentu”, kazala je Nana Malashkhia, čelnica oporbene Koalicije za promjene.
Predsjednica je pozvala Zapad da podrži proeuropsku Gruziju. Iako kaže da je zemlja pala kao žrtva specijalne ruske operacije, ne optužuje rusku državu.
”Ne optužujem rusku metodologiju, vjerojatno pomoć ruskog FSB-a vlastima. Vidjeli smo da je ruska propaganda izravno korištena, ustvrdila je predsjednica Salome Zurabišvili, prenosi HRT.
>Gruzijska predsjednica: Moja zemlja je žrtva ‘ruske operacije’
Kremlj demantira miješanje u izbore, no aludira na zapadno miješanje
Kremlj demantira miješanje i kaže kako je važno da se treće zemlje suzdrže od miješanja u rezultate izbora.
”Javno je rečeno da se pokušava destabilizirati situacija u zemlji. Pokušaji upletanja također su očiti, ali ne dolaze iz Rusije. Velik broj snaga iz europskih zemalja, iz različitih europskih institucija, pokušao je utjecati na ishod glasovanja, poručio je glasnogovornik Kremlja Dmitri Peskov.
>Presudni izbori: U kojem će smjeru Gruzija, ruskom ili europskom?
Premijer tvrdi da je europski put i dalje prioritet
Premijer Irakli Kobahidze pokušava smiriti situaciju tvrdeći da je europski put i dalje prioritet. Kazao je da nema namjeru obnavljati diplomatske odnose s Rusijom jer je Gruzija zbog njezine pomoći separatistima izgubila dvije pokrajine, Abhaziju i Južnu Osetiju.
”Očekujemo resetiranje odnosa s Europskom unijom, i vjerujemo da će to intenzivno događati od početka sljedeće godine. Naš je ambiciozni cilj postati članica do 2030”, kazao je.
>Gruzija usvojila zakon o zaštiti obiteljskih vrijednosti: Zabranjuje istospolne brakove, promjene spola
Ursula Von Der Leyen inzistira da se istraže navodne izborne nepravilnosti
Među prvima mu je na pobjedi čestitao mađarski premijer Viktor Orban koji je upravo sletio u Tbilisi.
”Gruzijci godinama teže demokraciji i bore se za nju pa imaju pravo znati što se dogodilo ovaj vikend. Imaju pravo vidjeti da se izborne nepravilnosti istražuju brzo, transparentno i neovisno”, istaknula je predsjednica Europske komisije Ursula Von Der Leyen.
>Gruzijski šef parlamenta potpisao zakon o obiteljskim vrijednostima: Oporba optužuje za rusofiliju
Izvor: narod.hr/HRT