Sirijci nastanjeni u područjima pod nadzorom vlade predsjednika Bašara al-Asada u srijedu su glasali na parlamentarnim izborima koje Zapad drži nezakonitima i sramotnima, nekoliko sati prije nastavka mirovnih pregovora u Ženevi.
Izbore, za koje se pretpostavlja da će dobiti nacionalistička stranka Baath predsjednika Asada i ostale stranke lojalne režimu, Asadovi protivnici odbacili su kao provokaciju.
Oslabljeni predsjednik i njegova supruga Asma glasali su ujutro u glavnom gradu Damasku, a on je tom prilikom izjavio da “danas nitko nije uspio u nakani da uništi sirijski nacionalni identitet”.
Predsjednik je također pozdravio širok odziv svih elemenata sirijskog društva, prenosi agencija dpa.
Tvrdnje o velikom odzivu prenijeli su i državni mediji, sirijska televizija koja je emitirala snimke redova glasača pred izbornim mjestima te državna agencija SANA koja je izvijestila o velikom odzivu.
Oko 63 posto populacije živjelo je u područjima pod vladinom kontrolom u studenome, prema procjenama analitičara Fabricea Balanchea s washingtonskog instituta za bliskoistočnu politiku.
Sadašnji saziv sirijskog parlamenta izabran je 2012., a al Asad je izabran na treći sedmogodišnji mandat 2014. godine.
Sjedinjene Države, Francuska i Njemačka rekle su da smatraju nelegitimnima izbore koje bojkotiraju čak i umjerene oporbene skupine u Damasku, koje toleriraju Asadovu vladu.
“Francuska osuđuje sramotne izbore koje je organizirala vlada”, rekao je glasnogovornik francuskog ministarstva vanjskih poslova i dodao: “Oni su održani bez kampanje, pod okriljem opresivnog režima i bez međunarodnog nadzora”.
Njemačka je u srijedu poručila da neće prihvatiti rezultate parlamentarnih izbora.
“Održavanje slobodnih i poštenih izbora nije moguće u sadašnjoj situaciji, sa svim tim izbjeglicama, u situaciji potpunog građanskog rata”, rekao je glasnogovornik njemačkoga ministarstva vanjskih poslova Martin Scheffer.
Izbori se podudaraju s početkom drugog kruga neizravnih pregovora između režima i oporbe, pod pokroviteljstvom UN-a u Ženevi. Prvi krug neslavno je propao u veljači pošto je pregovore napustila oporba nezadovoljna zbog ofenzive režima potpomognute ruskim zrakoplovstvom nedaleko od sjevernog grada Alepa.
UN-ov izaslanik za Siriju Staffan de Mistura trebao bi nastaviti mirovne pregovore u Ženevi kasnije u srijedu na sastanku predstavnika oporbe, priopćio je njegov ured.
Sirijski rat je vrlo složen jer su u njemu suprotstavljeni režim, umjereni pobunjenici i islamisti, kurdske snage, te dva džihadistička neprijatelja – Islamska država i Fronta Al-Nosra, sirijski ogranak Al Kaide.
Prema UN-ovim podacima petgodišnji rat odnio je 270.000 žrtava te izazvao najveću izbjegličku krizu s milijunima izbjeglih u susjedne zemlje te u Europu i milijunima raseljenima unutar Sirje.Izbori se održavaju dok zemlji prijeti novo uranjanje u složeni rat u kojem su suprotstavljeni režim, umjereni pobunjenici i islamisti, kurdske snage, te dva džihadistička neprijatelja – Islamska država i Fronta Al-Nosra, sirijski ogranak Al Kaide.
Izvor: narod.hr/h
Photo: fah