Vršitelj dužnosti američkog ministra obrane Patrick Shanahan istaknuo je u četvrtak u Bruxellesu čvrstu američku privrženost NATO-u i njegovu članku 5 o uzajamnoj obrani.
“Sjedinjene Države su privržene NATO-u, naše obveze iz članka 5 ostaju čvrste i Amerika će nastaviti predvoditi i podržavati transatlantsko jedinstvo i sigurnost”, rekao je Shanahan na konferenciji za novinare nakon završetka dvodnevnog sastanka ministara obrane zemalja članica NATO-a.
U drugačijim okolnostima, takva izjava američkog ministra obrane bila bi samorazumljiva i nepotrebna, ali s obzirom na niz izjava američkog predsjednika Donalda Trumpa, kojima je dovodio u pitanje američku potporu NATO-u, ona će vjerojatno biti dočekana s olakšanjem u državama članicama Saveza.
Članak 5 Ugovora o Sjevernoatlatnskom savezu sadrži klauzulu o kolektivnoj obrani prema kojoj se cijeli Savez smatra napadnutim ako je napadnuta jedna njegova članica.
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je na završnoj konferenciji za novinare da je NATO ususret svom 70. rođendanu u “dobroj formi”.
Ta obljetnica NATO-a bit će obilježena sastankom ministara vanjskih poslova zemalja članica NATO-a u travnju u Washingtonu.
Na dvodnevnom sastanku ministara obrane razgovaralo se o kontroli naoružanja, operacijama i misijama NATO-a, podjeli troškova obrane i europskoj obrani.
Glavni tajnik je dodao da se svi saveznici u NATO-u slažu da raketni sustav srednjeg dometa SSC-8 koji je razvila Rusija predstavlja značajnu prijetnju za njihovu sigurnost te pozvao Moskvu da iskoristi još jednu prigodu i počne poštovati Sporazum o ograničenju nuklearnih raketa srednjeg dometa (INF).
Dodao je da se NATO priprema i za mogućnost da svijet bude bez sporazuma o ograničenju nuklearnih raketa srednjeg dometa (INF) između Sjedinjenih Država i Rusije i razmatra posljedice ruskog kršenja toga sporazuma.
Washington je nedavno objavio da se povlači iz tog sporazuma, ali je ostavio mogućnost da se vrati ako Rusija, kako je zatražio, prestane s kršenjem INF-a.
Ministri obrane također su razgovarali o misijama u Afganistanu i Iraku te operaciji na Kosovu.
“NATO ostaje privržen stabilnosti cijele regije zapadnog Balkana nakon 20. godine od početka misije, a KFOR će nastaviti jamčiti sigurnost svim građanima Kosova”, rekao je Stoltenberg na konferenciji za novinare.
Istaknuo je da NATO razmatra razinu suradnje s kosovskim zaštitnim snagama, nakon odluke kosovskih vlasti o transformaciji tih snaga u Vojsku Kosova.
Izvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.