Petak, 25 travnja, 2025
13.3 C
Zagreb
Pratite nas:

Slovenci se nadaju da će imati koristi o prve dame SAD-a, a Srbi od Rudyja Giulianija

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za sada je sasvim neizvjesno hoće li i do kakvih promjena doći u odnosu SAD-a prema državama na Balkanu i hoće li na to utjecati moguće otopljavanje odnosa Amerike s Rusijom u vrijeme administracije izabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa, ali dramatične promjene možda ne treba očekivati, navode u utorak neki od uglednih britanskih analitičara za slovenski news portal Siol.net.

“Dosadašnji predsjednik Obama je bavljenje s tim pitanjima skoro u cijelosti bio prepustio potpredsjedniku Joeu Bidenu, koji je u njegovoj administraciji važio za jednog od najboljih poznavatelja te regije”, kazao je za slovenski portal Tim Judah, dugogodišnji izvjestitelj londonskog The Economista i politički analitičar koji i sam slovi za dobrog poznavatelja regionalnih prilika.

“Amerikanci zadnjih godina na području nekadašnje Jugoslavije takoreći nisu bili ni prisutni, a daleko najveću ulogu nosila je Njemačka”, dodao je Judah, koji smatra da se to neće stubokom promijeniti ni ubuduće, unatoč povećanom utjecaju Rusije koji se u zadnje vrijeme osjeća u nekim državama nastalim na tom prostoru.
Dok Rusija zbog povijesnih veza, a dijelom i zbog nove geopolitičke realnosti želi jačati svoj utjecaj, SAD žele, uz pomoć većine država EU-a i NATO saveza, utjecaj Rusije zadržati unutar njenih granica, navodi Siol.net, podsjećajući na promjenu politike Zapada nakon ruske okupacije Krima i početka sukoba u Ukrajini.
“Jasno je da Moskva želi povećati svoj utjecaj u jugoistočnoj Europi, pri čemu do sada nije bila tako uspješna kako se obično misli”, kazao je James Ker-Lindsay, specijalist za Balkan na London School of Economics and Political Science (LSE) za Siol.net.

Utjecaj Moskve u regiji po njegovim je riječima zapravo vrlo ograničen, pa i u Srbiji i srpskom entitetu u BiH, unatoč njihovoj ponekad proruskoj retorici.

To je zato što Rusija ne nudi “kredibilnu alternativu za ekonomski procvat tih država”, koji one očekuju od EU-a i zapada, pojašnjava britanski analitičar.

Opisujući trenutačne prilike na jugoistoku Europe i moguće križanje interesa SAD-a i Rusije na tom području u budućnosti, slovenski portal smatra da SAD-u neće odgovarati širenje ruskog utjecaja na Balkanu, što bi istodobno utjecalo na posrednu geostratešku izolaciju baltičkih država i na neki način odražavalo povijesnu inklinaciju ruske politike prema izlasku na Mediteran.

Portal je konzultirao i druge analitičare koji smatraju da će države u regiji nastojati preko svojih posrednih veza s Trumpom utjecati na profil buduće američke politike u regiji, ali da je neizvjesno koliko će uspješni biti ti pokušaji. Također se smatra da će se američka politika prema ovom nestabilnom dijelu europskog kontinenta koordinirati s Europskom unijom, pri čemu će najznačajnije biti koja osoba će u novoj administraciji biti zadužena za vanjsku politiku i odnose s Europom.

Kako se navodi, Trump o regiji jugoistočne Europe ne zna mnogo pa će ta pitanja vjerojatno prepustiti nekome drugome, koji će se pozabaviti stanjem stvari. Dok u Sloveniji postoje pritajene nade da će joj koristiti to što je buduća američka prva dama Melania Trump rođena u toj zemlji, u Srbiji se nadaju da će lobistički utjecaj ostvariti preko Rudija Giulianija, tvrdi slovenski portal.

Nekadašnji gradonačelnik New Yorka, trenutno jedan od ključnih savjetnika u Trumpovu tranzicijskom timu, u Srbiji se smatra “osobnim prijateljem” premijera Aleksandra Vučića, kojega je posjetio 2012. u okviru njegove predizborne kampanje, navodi slovenski portal u analizi stanja u regiji i buduće američke politike koja bi se mogla očekivati nakon formiranja administracije novog američkog predsjednika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci