Ministri vanjskih poslova deset zemalja članica Saveza jugoistočnih azijskih zemalja (ASEAN) sastali su se u nedjelju u Vientianeu, a tema sastanka sporno je pitanje Južnokineskog mora.
Stalni arbitražni sud u Den Haagu 12. srpnja donio je presudu protiv kineskih težnji prema Južnokineskome more, presudivši u korist Filipina. Kina je presudu odbacila kao ništavnu i nevažeću.
Deset azijskih članica ASEAN-a nije uspjelo postići jedinstveni odgovor na presudu, s ključnim kineskim saveznicama unutar bloka koje sprečavaju konsenzus.
Na otvorenju svečanosti u nedjelju, premijer Laosa Thongloun Sisoulith pozvao je ne jedinstvo i kontinuitet “puta ASEAN-a”.
“Volio bih ponoviti da bi ASEAN trebao i dalje održavati i poboljšavati ASEAN … kao put koji svima odgovara”, rekao je.
Međutim diplomati dvoje je li blok dovoljno jedinstven da donese bilo kakvu značajnu izjavu nakon presude stalnog arbitražnog suda u Hagu donesene 12. srpnja.
Sud smatra kako ne postoje dokazi da je Kina kroz povijest imala ekskluzivnu kontrolu nad tamošnjim vodama i resursima.
Kina svojata gotovo cijelo Južnokinesko more, uključujući grebene i otoke koje i drugi smatraju svojima. Riječ je o energetski bogatom području kojim svake godine morskim putem prođe 5 bilijardi dolara prometa.
Sud u Haagu rekao je kako je Kina prekršila filipinsku suverenost, te da čini “veliku štetu okolišu koraljnih grebena” gradeći umjetne otoke.
“Pošto ta komisija nema jurisdikciju, njihova odluka je prirodno ništavna i nevažeća”, smatra Kina, koja ne priznaje Stalni arbitražni sud.
Kina je već ranije najavila kako neće priznati odluku tog suda. Američki diplomatski, vojni i obavještajni dužnosnici istaknuli su kako će kineska reakcija na odluku suda znatno utjecati na odgovor drugih država, kao i SAD-a.
Ako primjerice kinesko naoružavanje na tom području ubrza ili eskalira, SAD i ostale države neće imati izbora, te će morati odgovoriti s novim i većim međunarodnim misijama za slobodu morskog i zračnog prostora, rekao je anonimni američki dužnosnik.
SAD i Kina često održavaju vojne vježbe na tamošnjem području, te se međusobno optužuju za njezinu militarizaciju.
Filipini su pozdravili odluku suda, ali su pozvali na “suzdržanost i trezvenost”, dok je Kina odmah priopćila da ne “priznaje i ne prihvaća” tu odluku.
Kina je ASEAN-ov najveći trgovački partner.
Sastanak će se proširiti u utorak kad će se održati istočnoazijski summit kad će se priključiti regionalni partneri među kojima su Kina, Japan i SAD.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.