Ponedjeljak, 27 siječnja, 2025
10.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Srbijanski predsjednik Nikolić kritizirao Hrvatsku zbog blokade, a zatim pozvao Zagreb na suradnju

Podijeli

Srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić u utorak je na međunarodnom skupu u Beogradu kritizirao Hrvatsku zbog blokade otvaranja poglavlja 26, ali je istodobno pozvao Zagreb na razgovore, bilateralnu suradnju i stvaranje društva bez granica, rasnih i vjerskih sukoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obraćajući se ministrima vanjskih poslova i sudionicima skupa Organizacije za crnomorsku ekonomsku suradnju (BSEC) u Beogradu, Nikolić je rekao kako je Srbija očekivala potporu u otvaranju novih pregovaračkih poglavlja s EU svih zemalja članica i upitao vrijedi li ocjena jedne članice Unije kao ocjene ostalih 27, aludirajući na protivljenje Hrvatske otvaranju poglavlja 26 o obrazovanju i kulturi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po europskim diplomatskim izvorima nekoliko zemalja, uključujući Hrvatsku, koje su uskratile suglasnost za otvaranje poglavlja 26 – Obrazovanje i kultura, imalo je nekoliko primjedbi vezano uz obrazovanje na manjinskim jezicima. Hrvatska je imala primjedbe oko udžbenika na hrvatskom jeziku. Srbija je na tom planu započela neke aktivnosti, počela je prevoditi postojeće udžbenike za osnovne škole na hrvatski, ali ne i raditi na posebnim udžbenicima namijenjenim pripadnicima hrvatske zajednice, dok se u vezi sa srednjom školom još ništa ne radi.

“Očekivali smo potporu i odobravanje svih zemalja članica EU, iako za one zahtjeve koji su bili jednaki za sve, kada već ne možemo očekivati za one koji stoje samo pred Srbijom i koji nisu bili dio kroz koji su prolazili ostali kandidati, danas članovi Unije”, rekao je Nikolić dodavši da “odgovorno tvrdi” da su zakoni koji tretiraju nacionalne manjine u Srbiji daleko iznad zakona zemalja članica Unije. “U njima je regulirano i pitanje koje se tiče kulture i obrazovanja pripadnika nacionalnih manjina”, objasnio je Nikolić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po njegovim riječima, nema mjesta sumnji da će Srbija, u suradnji s vijećima svake nacionalne manjine, posvećeno i stručno rješavati pitanja nastave na materinjem jeziku, udžbenika, nastavnika, specifičnih sadržaja.
On je posebice ukazao na važnost bilateralne suradnje istaknuvši da bilateralna pitanja “tako valja rješavati, bilateralno, uvijek u dobroj volji i s dobrom namjerom”.

Po Nikolićevoj ocjeni, međutim, kako prenosi RTS, u susjednoj Hrvatskoj nadmeću se tko će više naštetiti Srbiji ili je uvrijediti, dok se istodobno veličaju simboli pod kojima su u tzv. Nezavisnoj Državi Hrvatskoj ubijani Srbi, Romi i Židovi, a predsjednica Hrvatske se ispričava roditeljima što je u paketićima djeci poklonila i čokolade proizvedene u Srbiji.

“Vrhunac, jučer Hrvatska ometa put Srbije ka EU zbog neriješenih bilateralnih problema. Tako se ne surađuje, ne gradi, već razgrađuje, a mi i danas pružamo ruku Hrvatskoj i pozivamo da u interesu naše djece razgovaramo, surađujemo, izgrađujemo društvo bez granica, rasnih i vjerskih sukoba. Mi to želimo, ta ruka je pružena svima, njima posebno, zato što želimo najbolje odnose”, zaključio je Nikolić obraćajući se ministrima vanjskih poslova i sudionicima skupa Organizacije za crnomorsku ekonomsku suradnju (BSEC) u Beogradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbija bi danas na međuvladinoj konferenciji u Bruxellesu trebala otvoriti dva nova poglavlja – poglavlje 5 o javnim nabavama i poglavlje 25 o znanosti i istraživanju, dok je otvaranje poglavlja 26 o obrazovanju i kulturi upitno zbog protivljenja Hrvatske koja traži da Srbija ispuni uvjete u području zaštite prava i interesa nacionalnih manjina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hina

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

2 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci