Četvrtak, 23 siječnja, 2025
8.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Što točno znači Putinova naredba za pripravnost nuklearnih snaga ruske vojske?

Podijeli

Ruski predsjednik Vladimir Putin u subotu poslijepodne naredio je da se u pripravnost stave nuklearne snage Oružanih snaga Ruske Federacije. Taj potez objašnjava Putin, donesen je zbog agresivnih tvrdnji iz NATO saveza i prijetnji o sukobu s njezinim članicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je velika vijest koje je na zapadu izazvala zabrinutost, a postavlja se i pitanje što točno takva naredba znači. General-bojnik, doktor vojno-tehničkih znanosti Boris Solovjov, koji je služio u Strateškim raketnim snagama i Glavnom stožeru odgovorio je na to pitanje za Komsomolskaju Pravdu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vjerojatno znate kakvu je znakovitu izjavu dao američki predsjednik Joe Biden. Rekao je da bi alternativa uvođenju oštrih sankcija Rusiji bio početak Trećeg svjetskog rata”, odgovara Solovjov na upit što je povod Putinovu nalogu.

Plaše nas oslanjajući se na sankcije. Ali one ne pomažu. Sjećate li se Obaminog obećanja da će “rastrgati rusku ekonomiju na komadiće”? Koliko je godina prošlo, a naše gospodarstvo funkcionira. Oni to vide i razumiju. Stoga se već čuju pozivi iz nekih glavnih gradova zemalja NATO-a da se prestanu oslanjati na sankcije i “razgovaraju s Moskvom” s pozicije snage. Stoga se ova mogućnost ne može isključiti. SAD i NATO, umjesto “ekonomskog mača”, u svakom trenutku mogu isukati vojni mač. Napominjem da je Biden zaprijetio da će rusko djelovanje u Ukrajini imati posljedice za Rusiju ne samo u bliskoj budućnosti već i u dalekoj budućnosti. Da će Rusija “za to platiti ozbiljnu cijenu kratkoročno i dugoročno – osobito dugoročno”. Kremlj je razumio ovaj signal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Evo što Rusija tvrdi da je do sada osvojila u Ukrajini: Pogodili smo 1114 objekata vojne infrastrukture

> Plenković: Hrvatska podupire europski put Ukrajine i pomoći će, pozivamo Rusiju da prekine ovaj suludi ratni pohod

> Što je Putin 2018. govorio o nuklearnom oružju?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spremno je najjače nuklearno i ne-nuklearno oružje

Na upit novinara: “Strateške nuklearne snage postoje u Rusiji već dugo vremena. A tijekom nedavnih vježbi lansiranja projektila pod vodstvom Putina, pojavio se novi izraz – Strateške snage za odvraćanje. Koja je razlika?”, Solovjov odgovara:

“Pokušat ću objasniti što jednostavnije. U pravu ste: za prosječnu osobu ova dva slična pojma mogu izazvati zabunu. Iako postoji razlika. Strateške nuklearne snage generalizirani je naziv za naše trupe, čije je glavno oružje nuklearno. Postoje tri komponente – Strateške raketne snage, Mornarica i Strateško zrakoplovstvo. Ponekad se nazivaju “nuklearna trijada”.

No, Snage za strateško odvraćanje osmišljene su da poraze ruske protivnike upotrebom raznih vrsta oružja, uključujući nuklearno. Naglašavam – razne vrste oružja, ne samo nuklearno. Tu je razlika”, ističe Solovjov te dodaje da se pod tim terminom nalazi najjače nuklearno i ne-nuklearno oružje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Solovjov objašnjava i što znači posebna razina borbene spremnosti.

“To znači najviši stupanj borbene spremnosti. Slijedi tek “puna borbena gotovost”. Kada se “crveni gumb” može aktivirati u bilo kojem trenutku. Ili “nuklearna aktovka”. Inače, imamo ih tri – kod predsjednika, ministra obrane i načelnika Glavnog stožera. Takav sustav omogućuje osiguranje od bilo kakvih pogrešaka u korištenju nuklearnim oružjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Komsomalskaja Pravda

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci