Sve veći broj stručnjaka, koji posebno proučavaju ljudsko spavanje, kaže da pomicanje kazaljki na satu za ljetno i zimsko računanje vremena – uništava naše zdravlje. Studije u posljednjih 25 godina pokazale su da promjena od jednog sata remeti tjelesne ritmove usklađene s rotacijom Zemlje. Pitanje je li ljetno i zimsko računanje vremena u bilo kojem obliku dobra ideja, piše CNN.
Kako je u SAD-u?
U Hrvatskoj je počelo zimsko računanje vremena, satovi su pomaknuti jedan sat unazad. Na proljeće se opet vraćaju na ljetno računanje vremena. Već neko vrijeme govori se o ukidanju pomicanja sata, a stručnjaci smatraju da bi trajno ljetno računanje vremena moglo štetiti zdravlju.
U SAD-u sve više ljudi podržava ovu ideju. Posebna bojazan postoji zato što je Američki Senat usvojio Zakon o zaštiti od Sunca i ako se uvede, ljetno računanje vremena u Americi bi postalo trajno. Florida je još 2018. godine izglasala uvođenje trajnog ljetnog računanja vremena, ali još ne može stupiti na snagu dok ne postane i savezni zakon.
No, sve veći broj stručnjaka tvrdi da pomicanje kazaljki unaprijed u proljeće negativno utječe na zdravlje. Istraživanja u posljednjih 25 godina pokazala su da jednosatna promjena remeti tjelesne ritmove usklađene s rotacijom Zemlje, a raspravlja se i je li ljetno računanje vremena općenito dobro.
> U nedjelju pomičemo kazaljke na satu: Zašto se ne poštuje želja građana EU-a koji su tražili da se to ukine?
> Dopisnik DW-a iz Bruxellesa o pomicanju sata: Dokle ova glupost? Otkucava sat i za EU!
Naš tjelesni sat
Standardno vrijeme, odnosno kada satove pomičemo unazad u jesen, puno je bliže sunčevom dnevnom i noćnom ciklusu. To je ciklus koji je stoljećima određivao naš tjelesni sat, naglašavaju stručnjaci.
Istraživanja su pokazala da pomicanje sata u proljeće povećava rizik od dijabetesa, srčanih bolesti i moždanog udara, pogoršava poremećaje raspoloženja poput depresije, utječe na probavni i endokrini sustav i skraćuje trajanje sna. Može smanjiti i očekivani životni vijek.
Izvor: narod.hr/CNN
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.